Popüler kültür öğelerinin yeni toplumsal hareketlere yansımaları
The reflections of the popular culture components on the new social movements
  1. Tez No: 466209
  2. Yazar: ARDA SÜAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDİL SAYIMER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tez çalışmasında örnek toplumsal hareketler içerisinde, popüler kültür ürünlerinin detournement (saptırma) yöntemi ile mizahi içerikler olarak kullanımlarının incelenmesi ve örnek objelerin söylem analizi yapılması amaçlanmaktadır. Çalışma kapsamında post-sanayi çağında kültür kavramı, toplumsal hareketler ve mizahın yaşadıkları dönüşümler incelenmiştir. Ağ Toplumu kavramı incelenmiş, kamusal alan kavramının bu çerçevede yaşadığı dönüşüm üzerine incelemeler yapılmıştır. Kuramsal çerçevenin ardından, örnek toplumsal olaylar olarak seçilen 2013 Türkiye Gezi Parkı Eylemleri, 2016 İngiltere Brexit Referandumu ve 2016 Amerika Birleşik Devletleri Başkanlık Seçimlerinin ilgili dönemlerindeki popüler kültür ürünleri temelli mizahi içeriklerin söylem analizi yapılmıştır. Farklı kültürel yapılarda gelişen ve farklı şartlar içerisinde zuhur eden toplumsal hareketler incelenerek; kültürel öğelerin yerellik ve küresellik etkileşimi içerisinde ne şekilde form değiştirdikleri incelenmiştir. Analiz çerçevesinde örnek objelere görsel ve metinsel söylem analizi uygulanmıştır. İncelenen örneklerde popüler kültür öğelerinin toplumsal hareketlerde mizahi içerikler olarak kullanımlarında yaşadıkları dönüşüm incelenmiş ve seçilmiş sosyal ağda belirlenmiş dönemde kullanım sıklıkları tespit edilmiştir. Analiz neticesinde popüler kültür öğelerinin detournement yöntemi ile mizahi içeriklere dönüşümleri ve ortaya çıkan içeriklerin sosyal hareketlerin görünürlük mücadelesindeki rolünün önemi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyze how popular culture items used as humorous contents via detournement method, at social movements.Selected objects are analyzed by discoursive analysis method to understand the role of this contents at social movements struggle for visibility at public sphere. The study explores how postindustrial age reformed culture concept, social movements and humour. The metamorphosis of public sphere is examined by the context of network society.After doctrinal discussions, 2013 Taksim Gezi Park Protests, 2016 Brexit Referandum of United Kingdom and 2016 Presidential Elections of the United States are analyzed as selected social movements by the context of humorous contents depending on the roots of popular culture. By analyzing social movements which are flourished at different cultural atmospheres; the positioning and transforming process of culturel objects between localization and globalization. The discoursice analysis method used to understand how humorous contents are transformed from popular culture. Also the frequency of this objects are detected at selected social network. At the end of the study, the position of popular culture based on homorous contents' at the social movements' struggle for visibility at public sphere.