Samiha Ayverdi: Türk siyasal hayatı çerçevesinde bir inceleme
Samiha Ayverdi: Investigation of Turkish politic life frame
- Tez No: 466224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun reformlar ile başlayan ve bir dizi dönüşüm ile devam eden sürecinin en önemli parçalarından biri; tebaa kabul edilen topluluğun kamuya evrilmesi idi. Kamuyu oluşturan bireylerin hak ve özgürlük arayışları ile siyasal dönüşümler bir zaman çizgisi içerisinde, Samiha Ayverdi'nin hayatı etrafında incelenmeye çalışılmıştır. Kadınların yazın hayatında yerlerini almasında gazetenin öneminden başlayarak, savaşların onları birer kamusal aktör haline getirmesine değinilmiştir. Cemiyetler ve çalışma alanına hangi zaman dilimlerinde giriş yaptıkları çalışmamızda yer almıştır. Bu gelişmelerin Samiha Ayverdi'yi büyüten kültür hayatına katkıları gözlemlenmeye çalışılmıştır. Bu dönüşüm Milli Mücadele yıllarında kadınların cephe gerisi destek alanlarında ve iş hayatında da yerini alması ve yeni Cumhuriyet rejiminde önemli bir misyon elde etmesi ile sonuçlanmıştır. 1905 yılında doğan Samiha Ayverdi, bu zaman çizelgesinde önce bir Osmanlı kadını olarak ardından da yeni rejimin bir bireyi olarak hayatını sürdürmüş ve bu geçiş döneminin tüm sancılarını içerisinde barındırmıştır. Çalışmamızda bu görüşümüzü Samiha Ayverdi'nin hatıraları ve eserleri üzerinden incelemiş bulunmaktayız. Samiha Ayverdi'nin hayatının siyasal etkiler ve olaylar çerçevesinde incelendiği bu çalışmada, Ayverdi'nin hayatı üç ana bölüme ayrılmıştır. Osmanlı kadını olarak doğup büyümüş olduğu, klasik bir Osmanlı konak hayatını yaşadığı, işgal yıllarını İstanbul'da gördüğü ve erken yaşta bir evlilik yaptığı birinci kısım; tasavvuf yolculuğuna başladığı ve yazın hayatında yerini aldığı, peş peşe eserler verdiği ve kendini -hayatında bir mana arayışında tasvir ettiği ikinci kısım, 1960 yılı ile başlayan ve gittikçe ideolojik bir hal alan üçüncü kısım. Çalışmamızın amacı Samiha Ayverdi'nin hayatındaki bu üç ana zaman dilimi ile Türk siyasal hayatındaki gelişmelerin birbiri ile etkileşimini incelemektir
Özet (Çeviri)
One of the most important part of Ottoman Empire process which was started with reforms and continue with a series of transformation, is evolution from admitted vassal community to public. Public individuals seeking for rights and freedom with political transformation was studied in a timeline around the Samiha Ayverdi's life. It is mentioned that newspapers' importance for women's role in writing life and wars make them public actors. In addition, women enter society and work areas with exact timeline is also mentioned in this study. All these progresses with Samiha Ayverdi's cultural life that was raised her was observed. This transformation was completed with women's back support at war field and take place in working life with a very important mission in new Republic regime. Samiha Ayverdi, who was borned in 1905, continued her life at the beginning as an Ottoman women than an idividual for the new regime, also she felt all conflicts of this transition process. This claim was investigated in this study with using Samiha Ayverdi's memories and works. Samiha Ayverdi's life was distributed to three main sections in this study with investigation Ayverdi's life with politic effects and events. She was borned and raised as a classical Ottoman mansion life, witnessed Ottoman occupied years, married at a young age and this period is the first stage of her life. Second stage of her life, she started journey of Islamic philosophy, take a place as an author in writing life, published works one after the other and seeked the meaning of life. Third part of her life was started with the year 1960 and continue with ideological. The main purpose of this study is to investigate interaction of these three main sections of Samiha Ayverdi's life and the progress of Turkish political life