Sâmiha Ayverdi düşüncesinde muhafazakâr kadının inşası
Conservative woman's construction in the opinion of Sâmiha Ayverdi
  1. Tez No: 525316
  2. Yazar: ÇAĞIL DURDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL KOMSUOĞLU ÇITIPITIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Türk Edebiyatının önde gelen isimlerinden biri olan Sâmiha Ayverdi Türk muhafazakâr düşüncesinin de önemli şahsiyetlerindendir. Modernleşmeyi savunmakla beraber olaylara muhafazakâr bir perspektiften bakmıştır. Tasavvufi öğelerin ağır bastığı bu bakış açısı, Ayverdi'yi Batı kültür ve medeniyetine karşı tavır almaya götürmüştür. Kültürel vurguları öne çıkartan muhafazakâr bir kadın olarak eski değerlerin sürdürüldüğü bir modernleşmenin yaratılması adına, kadınların konumu ile ilgilenmiştir. Ayverdi, muhafazakârlığın ve öngördüğü değişimin özü olarak Müslüman Türk kadınını öne çıkartmıştır. Bu çalışmada Müslüman-Türk kadını Ayverdi'nin doğu ve batı medeniyetlerinden izler taşıyan anlatıları ile sergilenmiş ve Tük muhafazakârlığı çerçevesinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sâmiha Ayverdi who is one of the most foremost names in Turkish literature is major names of Turkish conservative thought as well. Although she is supporters of modernization she looked to events of conservative perspective. This perspective which has sûfi elements has led Sâmiha Ayverdi to take a skeptical stand against Western culture and civilization. She, as a conservative woman, points out to cultural view in order to deal with mildly modern transformation of women in behalf of maintaining of old cultural merits. Ayverdi highlights the ''Turkish Muslim Woman'' as a resistant moral core of Conservatism and Turkish Modernisation. Therefore, Sâmiha Ayverdi's perspective on Eastern civilization which consisted by the Ottoman social life and Western civilization is signified.