Çalışanların kurumsal sosyal sorumluluk algılarının örgütsel bağlılıklarına olan etkisine yönelik bir araştırma
A research on the impact of employees corporate social responsibility perceptions on their organizational commitment
- Tez No: 466223
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Yapılan araştırmanın amacı, çalışanların işletmelerine yönelik Kurumsal Sosyal Sorumluluk algılarının örgütsel bağlılıklarına olan etkisini incelemektir. Bunun için işletmelerin sosyal sorumlulukları ekonomik, yasal, ahlaki ve gönüllü sorumluluklar boyutuyla ele alınarak çalışanların duygusal, devamlılık ve normatif bağlılıkları üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu kapsamda, Kocaeli ve İstanbul il sınırları içinde bulunan ve internet ortamındaki resmi ağ sitesinde sosyal sorumluluk başlığı olan 4 özel işletmenin beyaz yakalı ve nitelikli olduğunu düşündüğümüz çalışanlarına anket uygulanmıştır. Toplanan anket verileri üzerinde IBM SPSS Version 20 programı ile Cronbach's Alpha analizi, Faktör Analizi, Korelasyon ve Regresyon analizleri yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda; çalışanların duygusal bağlılıkları ile ekonomik, yasal ve ahlaki, gönüllü KSS algıları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu, normatif bağlılıkları ile yasal ve ahlaki KSS algıları arasında pozitif yönlü ve anlamlı bir ilişki olduğu ancak ekonomik ve gönüllü KSS algıları ile anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Son olarak çalışanların devamlılık bağlılıkları ile KSS'nin tüm alt boyutları algıları arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of research done is to examine the impact of employees' Corporate Social Responsibility perceptions towards their businesses on their organizational commitment. For this, the effects of social responsibilities of businesses on the emotional, normative and continuity commitments of the employees were investigated by considering the economic, legal, moral and voluntary responsibilities of the companies. In this context, a questionnaire was applied to the white-collars and employees we think they are qualified of 4 private companies that are located in the provincial borders of Kocaeli and İstanbul and that there is a social responsibility title on their official website of the internet. Cronbach's Alpha Analysis, Factor Analysis, Correlation and Regression Analyses were performed on the collected questionnaire data with the help of the IBM SPSS Version 20 program. As a result of the analyzes made; it has been found that there is a positive and significant relationship between the emotional commitment of the employees and the economic, legal-moral, and voluntary CSR perceptions and that there is a positive and significant relationship between the normative commitment and the legal-moral CSR perceptions but not the economic and voluntary CSR perceptions. Finally, it has been found that there is no significant relationship between perceived continuity commitment of employees and all subscales of CSR.