Necil Kazım Akses ve Hasan Ferid Alnar'ın Viyana dönemi yapıtlarında Türk müziğine özgü öğelerin tespiti ve karşılaştırması
Determination and comparison of items specific to Turkish music in Vienna works of Necil Kazım Akses and Hasan Ferid Alnar
  1. Tez No: 466238
  2. Yazar: ONUR KARABİBER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, Viyana dönemi yapıtları üzerinden Necil Kâzım Akses ve Hasan Ferid Alnar'ın nasıl bir müzik dili oluşturmaya çalıştıklarını ve makam, biçim gibi müziksel öğeleri nasıl ele aldıklarını anlamaya, açıklamaya ve karşılaştırmaya çalışmaktır. İzlenilen yöntemde, öncelikle bestecilerin içinde bulunduğu sanat ortamı ve yapıtın bestelendiği döneme has yaklaşımlar tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu yolla, Akses ve Alnar'ın genel eğilimleri gözlenirken, yerel müzik kültürüne olan yakınlıklarını destekleyecek kanıtlar aranmıştır. Makam müziği kaynaklı öğeler tespit edilmiş ve geleneksel referanslarıyla karşılaştırılmıştır. Ezgi yapıları ve bu ezgilere eşlik eden akorlar, akorların bağlanış özellikleri incelenmiştir. Yapıtlar biçimsel olarak da ele alınmış, ritmik ve ölçüsel özellikleri tespit edilmeye çalışılmış ve son olarak birbirleriyle karşılaştırılmışlardır. Ortaya çıkan bulgular ışığında, Akses ve Alnar'ın yerel müzik kültüründen edindikleri malzemeye sıkıca bağlı oldukları görülmektedir. Türk müziğine has makamsal, ritmik ve biçimsel öğelere yapıtların birçok kesitinde rastlanmaktadır. Bestecilerin henüz öğrencilik yıllarından başlayarak ortaya koydukları anlatım biçiminin olabildiğince yalın, yerel kültüre bağlı ve aynı zamanda çağdaş normlarda olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of this work is to try to understand, explain and compare how Necil Kâzım Akses and Hasan Ferid Alnar tried to create a musical expression and how to deal with musical components such as makam and form through their studentship works in Vienna. In the method that was followed, firstly, it was tried to determine the specific environment of the music genre and the special approaches that the works were composed. In this way, while Akses' and Alnar's general tendencies were observed, evidence was sought to support their proximity to local music cultures. Items originating from makam music were identified and compared with traditional references. Melodies, and the accompaniment characteristics and structures of the chords are studied. The works was also handled formally, rhythmic and metric features were tried to be determined and finally compared to each other. The findings show that Akses and Alnar are firmly attached to the material from the local music culture. Rhythmic, formal and makam elements belonging to Turkish music are found in every movement of the works. It came to the conclusion that the musical mode of these composers was as simple as possible, connected to local culture and at the same time contemporary norms.