Ar-Ge takımlarında örgütsel ortamın proje başarısı ve proje hızı üzerine etkileri
The effect of the organizational environment on project success and project speed in R&D teams
  1. Tez No: 466239
  2. Yazar: OLGU ARABACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜNSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu araştırmanın amacı, örgüt bağlamının içeriğini ve bunu oluşturan unsurları açıklamak ve bu unsurların Ar-Ge takımlarında proje çıktıları üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu kapsamda; Ar-Ge takımlarında örgüt ortamının proje başarısı ve proje hızı üzerine etkisi incelenmiştir. Araştırma, 2016 yılında Marmara bölgesinde bulunan iki büyük otomotiv firmasında görev yapan 61 çalışana uygulanan anket sonuçlarına dayanmaktadır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, örgütsel bağlam unsurlarından Birey/Örgüt Amaç Uyumunun Proje Başarısı üzerinde direkt bir etkisi olduğu gözükse de Örgütsel Disiplin ve Güven ve Örgütsel Destek ile Proje Başarısı arasındaki güçlü ve anlamlı ilişkilerin varlığı; bu iki değişkenin Proje Başarısını Birey/Örgüt Amaç Uyumu değişkeni üzerinden etkiliyor olabilme ihtimalini göstermektedir. Bununla beraber örgütsel bağlam unsurlarından Birey/Örgüt Amaç Uyumu ve Örgütsel Desteğin Proje Hızı üzerinde direkt bir etkisi olduğu gözükse de Örgütsel Disiplin ve Güven ile Proje Hızı arasındaki güçlü ve anlamlı ilişkilerin varlığı; bu değişkenin, Proje Hızını Birey/Örgüt Amaç Uyumu ve Örgütsel Destek değişkenleri üzerinden etkiliyor olabilme ihtimalini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to explain the content of the organizational context and its constituent elements and to reveal the effects of these elements on project outputs on R & D teams. In this scope; the impact of organizational climate on project success and project speed in R & D teams was examined. The research is based on the survey results of 61 employees who work in two major automotive firms in the Marmara region in 2016. According to the results obtained from the research, the existence of strong and meaningful relations between Organizational Discipline and Trust and Organizational Support and Project Success, although it seems to be a direct effect on the Project Success of Stretch from organizational context elements; Indicating that these two variables may be affecting the success of the project through the Stretch variable. However, the existence of strong and meaningful relationships between Organizational Discipline and Trust and Project Speed, even though it seems to be a direct influence on the Stretch and Organizational Support Project Speed from the organizational context elements; this variable implies the possibility that the Project Speed may be influencing on the Stretch and Organizational Support variables.