Çocuk romanlarındaki kadın karakter çerçevelerinin incelenmesi
Examining the women characters in children's novels
- Tez No: 466261
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitimin Kültürel Temelleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Araştırmanın amacı, 1980-2012 döneminde çocuğa seslenen romanlarda geliştirilen kadın ve kız karakter çerçevelerinin incelenmesidir. İçerik çözümlemesi yöntemi kullanılarak gerçekleştirilen bu çalışma, tarama modelinde betimsel bir çalışmadır. Bu çalışmada öncelikle belirlenen evren içinden kadın ve kız karakterlerin öne çıktığı kitaplar saptanmış, ardından“tabakalı örnekleme”yöntemi kullanılarak elde edilen son liste üzerinden uzman görüşleri alınmış ve uzmanların yaptıkları değerlendirmeler doğrultusunda 42 çocuk romanı belirlenmiştir. Bu romanlardaki 111 kadın ve 102 kız karakter ise belirlenen üç dönem (1980-1990, 1991-2001, 2002-2012) için yerli ve çeviri romanlar ayrı bir biçimde ele alınarak geliştirilen çizelgeler eşliğinde incelenmiştir. Araştırmada geliştirilen çizelgelerle kadın ve kız karakterlerin geliştirilme yolları, genel özellikleri, kişilik özellikleri, iş/okul ve aile yaşamındaki yerleri ile çevrelerine ve kültürel/sanatsal etkinliklere karşı tutumları belirlenmeye çalışılmıştır. Yapılan incelemelerden elde edilen sonuçlara genel olarak bakıldığında, çocukların kitaplar aracılığıyla buluştuğu, model alabileceği kadın karakterlerin ve özdeşim kurabileceği kız karakterlerin özelliklerinde, otuz iki yıllık bir dönem içinde olumlu/olumsuz değişimler ve benzerlikler belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The present study was aimed to investigate the woman and girl characters in children's novels published between 1980 and 2012. This research is a descriptive research designed as a content analyses method and carried out on 42 children's novels (21 of them was written in Turkish and the other 21 was translated into Turkish) in which the woman and girl characters were presented as the main characters. During the course of this investigation process, first of all, to determine the novels, a wide literature review was made. Secondly, due to this literature review, novels were grouped according to their original written language and date of publication. Thirdly, all the potential novels for the present study were listed in a table format and sent it to three independent experts to evaluate the novels according to their suitability for this research. The experts evaluated each lists in terms of their publishing dates, characteristic features and importance in children's literature. With regard to their evaluations, only the novels which were agreed to be necessary by all of them were included in present study. Data were collected with several tables which were developed to investigate the general/personal characteristics, school/family life and attitudes towards cultural features of the main characters in the novels. In general, findings from the present study indeed point that the characteristic features of the woman and girl characters presented in the novels from different date of publication have several similarities and differences.