Kurumsal firmalara yönelik ayakkabıda koleksiyon planlama ve oluşturma
  1. Tez No: 466260
  2. Yazar: GÜLSÜM ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NÜRETTİN AKÇAKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Clothing Industry, Textile and Textile Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moda ve Tekstil Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tekstil ve Moda Tasarımı Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Koleksiyon, firmaların müşteri ve ihtiyaç gereksinimlerini karşılamayı hedefleyen işlevsellik ve görünüm açısından yenilik getirici bir çalışma sürecidir. Koleksiyon sürecinde tasarımlar değişen yaşam şartlarına ve belli dönemlere uygun olarak hazırlanmaktadır. Tasarım ekibi ile birlikte genel trend konseptleri takip edilir. Ürün yönetimi ve ekibi ile eş güdümlü çalışmalar sonucunda hedef kitleye uygun araştırmalar yapılır. Araştırma sürecinde WGSN, Shoes Planet ve Lineapelle gibi trend siteleri takibi ile birlikte Micam ve Canton fuarları ziyaret edilmektedir. Fuar ve sitelerden alınan bilgiler dâhilinde model analizleri, kesim, malzeme, kalıp, taban, materyaller ve kombinlerin araştırması yapılmaktadır. Yapılan araştırmalar sonucunda maliyet hesabı ile birlikte ürünün fiyatı belirlenmektedir. Koleksiyona eklenen ürünler arasında için bir önceki sezondan da etkilemektedir. Kullanılan detaylar gelecek üç sezon devam edebilmektedir. Yapılan tez çalışması beş ana bölümden oluşmakta olup; birinci bölüm giriş, ikinci bölüm ayakkabının tanımı ve tarihsel gelişimi, üçüncü bölümde tasarım kavramı ve ayakkabı tasarımı, dördüncü bölümde ise ayakkabı tasarımında koleksiyon hazırlama süreçleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The collection is an innovative work process in terms of functionality and appearance that aims to meet the needs of the customers 'and customers' needs. In the collection process, designs are prepared in accordance with changing life conditions and certain periods. General trend concepts are followed with the design team. As a result of coordinated work with the product management and the team, appropriate research is carried out to the target group. During the research period, Micam and Canton fairs are visited together with trend sites like WGSN, Shoes Planet and Lineapelle. Model analyzes, cuts, materials, molds, bases, materials and combinations are investigated within the information gathered from the fair and the sites. As a result of the researches made, the price of the product is determined together with the cost account. It also affects the previous generation of products added to the collection. The details used can continue for the next three seasons. The thesis work consists of five main parts; The first chapter introduction, the second chapter describes the definition and historical development of the shoe, the design concept and shoe design in the third chapter, and the collection preparation process in the shoe design in the fourth chapter.