Ratlarda deneysel olarak oluşturulan testis iskemi reperfüzyon hasarı üzerine nimesulid'in koruyucu etkilerinin araştırılması
The protective effect of nimesulid on experimental testis ischemia reperfusion injury in rats
- Tez No: 466266
- Danışmanlar: DOÇ. DURDU ALTUNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Üroloji, Pharmacy and Pharmacology, Urology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Testis iskemi/reperfüzyon hasarı (İ/R); özellikle çocukluk ve ergenlik dönemlerinde görülen bir genitoüriner sorundur. Testis İ/R hasarına bağlı olarak ortaya çıkabilecek üreme bozukluklarının önüne geçilmesi için kan akımının hızlıca yeniden sağlanması gerekir. Eğer testise hasar geliştikten sonra ilk 6 saat içerisinde müdahale edilirse testisin kurtarılma şansı artmaktadır. 24 saatten sonra ise testisi kurtarma şansı % 10'lara inmektedir. Testise giden kan damarlarının torsiyone olması sonucu testiste iskemi gelişir. İskemiye bağlı olarak hücredeki ATP depoları zamanla tükenir ve hücrelerde toksik metabolitler birikmeye başlar. Reperfüzyon ile hücrelerde oluşan hasarın düzelmesi beklenirken, aksine hücrelere giren oksijen molekülleri hızla reaktif oksijen türlerine (ROS) dönüşür. Oluşan ROS'lar hücre membran lipidlerine, nükleik asitlere zarar verir, dokuya inflamasyon hücrelerinin (nötrofil, makrofaj, lökosit gibi) migrasyonuna neden olur ve sonuçta inflamasyon gerçekleşir. Nimesulid; siklooksijenaz-2 (COX-2) enziminin spesifik bir inhibitörüdür. COX-2 enzimi inflamasyonda rol alan prostaglandinlerin üretiminden sorumludur. Bu enzimin inhibisyonu ile inflamatuar yanıtta azalma olur. Ayrıca nimesulid; antioksidan etkilere de sahiptir. Literatür bilgilerinden ve nimesulidin yukarıda bahsedilen etkilerinden yola çıkarak nimesulidin testis İ/R hasarını önlemede faydalı olabileceği düşünülmüştür. Çalışmamızda 24 adet Albino Wistar türü erkek sıçanlar her grupta 6 sıçan olacak şekilde 4 gruba ayrıldı: İskemi/Reperfüzyon+50 mg/kg nimesulid uygulanan (NİM-50) grup, İskemi/Reperfüzyon+100 mg/kg nimesulid uygulanan (NİM-100) grup, İskemi/Reperfüzyon uygulanan grup (İRG) ve Sham Operasyonu uygulanan grup (SG). NİM-50 ve NİM-100 gruplarına 2 saatlik İ/R prosedürü uygulanmadan önce nimesulid belirtilen dozlarda verildi, İRG grubunda ise sadece 2 saatlik İ/R prosedürü uygulandı, başka hiçbir ilaç uygulanmadı. Hayvanlar yüksek doz anestezik ilaçla öldürülerek testisler çıkarıldı, biyokimyasal ve histopatolojik olarak incelendi. Elde edilen bulgulara göre total glutatyon (tGSH) ve COX-1 düzeyleri NİM-50 ve NİM-100 gruplarında İRG'ye göre yükselmiştir. COX-2, malondialdehid (MDA), interlökin-1β (IL-1β) ve tümör nekroz faktör α (TNF-α) düzeyleri ise NİM-50 ve NİM-100 gruplarında İRG'ye göre düşük bulunmuştur. Yapılan histopatolojik incelemelerde İRG'de görülen histopatolojik değişiklikliklerin NİM-50'de gerilediği, NİM-100'de ise önlendiği görülmüştür. Elde edilen bu sonuçlara göre nimesulid inflamasyonu ve oksidatif stresi önlemede başarılı olmuştur. Sonuç olarak yaptığımız çalışma testis İ/R hasarına karşı korumada nimesulidin etkili olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Testis ischemia/reperfusion damage is a genitourinary disorder especially seen in childhood and adolescence. Rapid regeneration of the blood stream is required to prevent reproductive defects due to testicular I/R injury. If intervened to testis within 6 hours after damage has developed, the chance of rescuing the testis increase. After 24 hours, the chance of rescuing the testis descend to % 10. Testicular ischemia develops after the testis blood vessels become torsion. Depending on ischemia, ATP stores on the cells exhaust over time and accumulation of toxic metabolites start. While recovering of damage developed in the cells is expected by reperfusion, on the contrary, the oxygen molecules entering the cell rapidly turn into reactive oxygen species (ROS). The resulting ROSs damage to membrane lipids and nucleic acids, cause migration of inflammatory cells (such as neutrophils, macrophages, leukocytes) to tissue and eventually inflammation occurs. Nimesulide is a specific inhibitör of cyclooxygenase-2 (COX-2) enzyme. COX-2 is responsible for the production of prostaglandins involved in inflammation. Inflammatory response decrease by inhibition of this enzyme. Additionally, nimesulide has antioxidant effects. Based on the literature and the above mentioned effects of nimesulide, nimesulide was thought to be useful in preventing testis I/R injury. In our study, 24 Albino Wistar male rats were divided into 4 groups as 6 rats in each group: Ischemia/Reperfusion+50mg/kg Nimesulide administrated (NIM-50) group, Ischemia/Reperfusion+100mg/kg Nimesulide administrated (NIM-100) group, Ischemia/Reperfusion applied group (IRG) and Sham operated (SG) group. Nimesulide was administrated to NIM-50 and NIM-100 groups at the indicated doses before 2 hours applied I/R procedures. I/R procedures were applied only to IRG group, no other medication was applied. Animals were sacrificed with high dose anesthetic drugs and testes were extracted. Testes were examined biochemically and histopathologically. According to the findings, total glutathione (tGSH) and COX-1 levels were increased in the NIM-50 and NIM-100 groups compared to IRG. The levels of COX-2, malondialdehyde (MDA), interleukin-1β (IL-1β) and tumor necrosis factor α (TNF-α) were lower in the NIM-50 and NIM-100 groups than in the IRG group. Histopathologic studies revealed that the histopathologic changes seen in IRG were decreased in NIM-50 and prevented in NIM-100. According to these results, nimesulide is successful in preventing inflammation and oxidative stress. The result of our study suggests that nimesulide may be effective in protecting against testicular I/R injury.