Stres üriner inkontinans hastalarında kegel egzersizinin ve biofeedback kullanımının üriner inkontinansa, yaşam kalitesine ve cinsel fonksiyona etkisi
Effects of biofeedback application and kegel exercises as stress urnary incontinance treatment on urinary incontnance, quality of life and sexual function
- Tez No: 466267
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÜNAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
AMAÇ: Üriner inkontinans, yaşamı tehdit eden bir durum olmasa da sürekli ıslaklık, irritasyon ve koku olması endişesi; depresyona kadar varan emosyonel sorunların gelişmesine sebep olur. Bu çalışmada Neurotrac® Myoplus 4 Pro tedavisi ve kegel egzersizlerinin; stress üriner inkontinanslı hastaların; yaşam kalitesine,cinsel fonksiyon üzerindeki etkisine ve inkontinans semptomlarına etkisinin kısa dönem sonuçları karşılaştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL ve METOD: Ocak 2016-Aralık 2016 tarihleri arasında; Sakarya Eğitim Araştırma Hastanesi(SEAH) Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine ait ürojinekoloji polikliniğine üriner inkontinans şikayeti ile başvuran, muayene ve değerlendirme sonucu stres üriner inkontinans tanısı alan 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların yarısına 12 haftalık biofeedback tedavisi; diğer yarısına da kegel egzersizleri verilerek, tedavi öncesi ve tedavi sonrası üriner inkontinansa etkisi, yaşam kalitesindeki etkisi ve cinsel fonksiyon üzerindeki etkisi incelenmiştir. BULGULAR: Kegel egzersizleri ve biofeedback tedavisinin; idrar kaçırmanın şiddeti, sıklığı ve tipini iyi ortaya koyabilmek ve ayrıca idrar kaçırmanın kişinin yaşam kalitesini ne derece etkilediğini gösterebilmek için kullandığımız ICIQ-SF skorlarında istatiksel oranda anlamlı bir biçimde düşmeye sebep olduğu tespit edildi. Kegel egzersizleri ve biofeedback tedavisinin; hastaların cinsel yaşamlarının değerlendirilmesi için kullanılan FSFI skorlarında; istatiksel oranda anlamlı bir biçimde düşmeye sebep olduğu tespit edildi. SONUÇ: Çalışmamız ile Kegel egzersizlerinin ve NeuroTrac® MyoPlus 4 Pro ile yapılan biofeedback nöromodülasyon uygulamasının SÜİ'da istatiksel olarak anlamlı sonuçların olduğu görülmektedir. Yine bu tedavi ile, iş hayatında, sosyal hayatta kişiyi rahatsız eden, günlük işlerin yapılmasına engel olan ve hatta bu işleri bırakmalarına neden olan koşullarda, kişiyi rahatlatacak düzeyde, istatistiksel bir anlamlılık ortaya koyarak belirgin bir iyileşme sağladığını görmekteyiz
Özet (Çeviri)
Effects Of Biofeedback Application And Kegel Exercises As Stress Urnary Incontinance Treatment On Urinary Incontnance, Quality Of Life And Sexual Function AIM: Urinary incontinence is not a life-threatening disease but constantly wetness makes emotional problems and depression with irritation and odor anxiety. In this study we compare short term results for stress urinary incontinence treatment with Kegel Exercises versus Neurotrac ® Myoplus 4 Pro. MATERIALS AND METHODS: We included 60 patients who is referred to Sakarya Training And Research Hospital(SEAH) Urogynecology Clinic of Gynecology and Obstetrics Department with stress urinary incontinence. Half of patients were given biofeedback treatment for 12 weeks and kegel exercises for the other half for comparison of before and after treatment results of urinary incontinence situation, quality of life and and sexual function. RESULTS: We found that Kegel exercises and biofeedback treatment decrease ICIQ-SF scores statistically significant which shows us severity, frequency and type of urinary incontinence and life of quality. And also we found this two treatment decrease FSFI scores statistically significant which shows sexual function of patients with urinary incontinence. CONCLUTION: Kegel exercises and Biofeedback Neuromodulation application with NeuroTrac® MyoPlus 4 Pro have statistically significant results on SUI treatment. Also with this two treatment patients with SUI which prevents people from doing their work, affects their quality of life and social life, treated with statistically significant improvement.