Deneysel akut iskemik inme modelinde terapotik hipoterminin iskemi-reperfüzyon hasarı üzerine etkisi
Effect of therapeutic hypothermia on ischemia-reperfusion injury inexperimental acute ischemic stroke model
- Tez No: 909936
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BUĞRA İLHAN, PROF. DR. TURGUT DENİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Biyokimya, Veteriner Hekimliği, Emergency Medicine, Biochemistry, Veterinary Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: İnme, önemli bir sağlık sorunudur ve gelişmiş ülkelerde ölümün üçüncü, sakatlığın ise birinci nedenidir. Akut iskemik inme (Aİİ) tedavisinde amaç kan akımının yeniden sağlanmasıdır. Ancak, kan akımının yeniden sağladığında, beyin dokusunda biriken serbest oksijen radikalleri (SOR) ve inflamatuar sitokinlere bağlı olarak sekonder hasar, bir başka deyişle iskemi/reperfüzyon (I/R) hasarı ortaya çıkar. Target Temperature Management (TTM), I/R hasarı sonucu beyin dokusunda oluşabilecek hasarın azaltılması/düzeltilmesinde kullanılacak tedavi yöntemlerinden biridir. Ancak, hangi ısı derecesinin I/R hasarını önlemede daha etkili olduğuna dair ortak bir bilimsel görüş bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Aİİ'yi takiben I/R hasarı oluşturulan ratlarda hangi ısı derecesinin (normotermi, mild ve moderate hipotermi) nöroprotektif etkisinin daha iyi olduğunu biyokimyasal ve histopatolojik veriler ışığında araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 28 adet albino-wistar cinsi erkek rat dahil edildi. Ratlar rastgele dört gruba her grupta 7 rat olacak şekilde ayrıldı. Grup-HH: Aİİ'yi takiben I/R hasarı oluşturulan ratlarda hafif hipotermi (32-36oC) uygulanması, Grup-OH: Aİİ'yi takiben I/R hasarı oluşturulan ratlarda orta hipotermi (28-32oC) uygulanması, Grup-NT: Aİİ'yi takiben I/R hasarı oluşturulan ratlarda normotermi (36-38oC) uygulanması ve Grup-K: Kontrol grubu olarak adlandırıldı. Deney bitiminde tüm ratlar sakrifiye edilerek kan ve beyin doku örnekleri alındı. Kan örneklerinden S100B (S100 calcium binding protein-B), NSE (Nöron spesifik enolaz), UCH-L1 (Ubiquitin karboksi-terminal hidrolaz-L1) ve GFAP (Glial fibriler asidik protein) düzeyi çalışıldı. Beyin dokusundaki histopatolojik değişimler (inflamasyon, hemoraji, gliozis ve fibrozis) mikroskobik olarak incelenerek“0=normal, +=hafif, ++=orta ve +++=şiddetli”olarak sınıflandırıldı. Biyokimyasal sonuçların karşılaştırılmasında onewayANOVA ve Independent sample t-testi, Histopatolojik sonuçların karşılaştırılmasında ise Mann-Whitney U-testi ve ki-kare testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Stroke is a major health problem and is the third leading cause of death and the first cause of disability in developed countries. The aim of treatment for acute ischemic stroke (AIS) is to restore blood flow. However, when blood flow is restored, secondary damage occurs due to free oxygen radicals (FOR) and inflammatory cytokines accumulated in the brain tissue, in other words, Ischemia/Reperfusion (I/R) injury. Target Temperature Management (TTM) is one of the treatment methods to be used in reducing/correcting the damage that may occur in the brain tissue as a result of I/R injury. However, there is no common scientific opinion on which temperature is more effective in preventing I/R injury. The aim of this study is to investigate which temperature (normothermia, mild and moderate hypothermia) has the best neuroprotective effect in rats with I/R injury following AIS in the light of biochemical and histopathological data. Materials and Methods: Twenty-eight albino-wistar male rats were included in the study. The rats were randomly divided into four groups with 7 rats in each group. Group-MiH: Mild hypothermia (32-36oC) was applied to rats that had I/R injury following AIS, Group-MoH: Moderate hypothermia (28-32oC) was applied to rats that had I/R injury following AIS, Group-NT: Normothermia (36-38oC) was applied to rats that had I/R injury following AIS, and Group-K: Control group. At the end of the experiment, all rats were sacrificed and blood and brain tissue samples were taken. S100B (S100 calcium binding protein-B), NSE (Neuron specific enolase), UCH-L1 (Ubiquitin carboxy-terminal hydrolase-L1) and GFAP (Glial fibrillary acidic protein) levels were studied from the blood samples. Histopathological changes in brain tissue (inflammation, hemorrhage, gliosis and fibrosis) were examined microscopically and classified as“0=normal, +=mild, ++=moderate and +++=severe”. Oneway-ANOVA and Independent sample t-test were used to compare biochemical results, and Mann-Whitney U-test and chi-square test were used to compare histopathological results.