Acil servisler çalışan hekim dışı sağlık çalışanlarının iş doyumu ve performansları üzerine bir araştırma
An investigation on the professessional satisfaction and performance of the non-physician workforce employed within emergency services
  1. Tez No: 466296
  2. Yazar: TUĞÇE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ONUR YARAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
İş doyumu genel olarak çalışanların yaptıkları işten aldıkları hazzı ifade etmektedir. Çalışanlar yaptıkları işten ancak tatmin olduklarında verimli olabilirler. Performans da iş doyumuyla bağlantılı bir kavramdır. Çünkü çalışanların işleriyle ilgili gösterecekleri performans yaptıkları işten tatmin olmalarına bağlıdır. Bu tatminin sağlanması hem işverenin kişilik özelliklerine hem de iş yerinin özelliklerine (çalışana sağladığı faydalara) bağlıdır. Yaptığımız çalışmanın amacı, hastanelerin acil servislerinde çalışan hekim dışı sağlık personellerinin iş doyumu düzeyleri ile performansları arasındaki ilişkiyi göstermektir. Çalışmanın evrenini Kuzey Kamu Hastane Birliklerine bağlı 10 hastanenin acil servislerinde çalışan hekim dışı sağlık çalışanları oluşturmaktadır (n:565). Çalışmada Minnesota iş doyum ölçeğinin kısa formu (20 soru) ve Choo tarafından geliştirilen ve personellerin kendi performanslarını belirlediği kısa performans ölçeği (12 soru) kullanılmıştır. Anketler dağıtılıp toplandıktan sonra bilgisayar ortamında SPSS 17.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction is mainly refers to workers satisfaction for work life.Workers may only satisfy through while doing their own job. Performance is also related to job satisfaction. Because workers may show all interest for their job only through satisfaciton This satisfaction depends on both the personality characteristics of the employer and the charactarestics of the workplace (benefit to the employee) The study what is done, shows the relations of job satisfaction on their jobs and their performance on their jobs of the non physicians that are working in the emergency services in hospitals (excluding the physicians). The population of the study consisted of North Community Hospital Unions non physician given service at the emergency services.(n:565) Minnesota job satisfaction short version form (20 questions) and short performance scale (12 question) which is developed from Choo were used fort his study.After all surveys serviced to emergency service workers and all the informations received back have been analysed through SPSS 17.0 computer package program.