Hemşire hemşire işbirliğinin hemşirelerin iş doyumuyla ilişkisi
The relationship between nurse-nurse collaboariton and job satisfaction among nurses
  1. Tez No: 466297
  2. Yazar: ÖZLEM HATİP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU KADER HARMANCI SEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalıştıkları ortamlarda hemşirelerin işbirliğine istekli ve işbirliği içinde olmalarının, çalışanlar, çalışılan organizasyon ve hastalar açısından olumlu çıktılar elde etmede göz ardı edilemecek bir etken olduğu bilinmektedir. Bu çalışma hemşirehemşire işbirliğini değerlendirmek ve hemşire-hemşire işbirliğinin, hemşirelerin iş doyumu ile ilişkisini araştırmak amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmıştır. Araştırma, İstanbul'da bulunan bir üniversite hastanesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanının evrenini bu üniversite hastanesinde çalışan 829 hemşirenin tamamı oluşturmaktadır. Aktif çalışan 750 hemşirenin tamamı örnekleme dâhil edilmiştir. Power analizinde 829 kişilik evren büyüklüğü için α:0,05 kabul edilebilir hata oranında, %98 güven aralığında örnekleme dâhil edilmesi gereken minimum katılımcı sayısı 328 olarak belirlenmiş ve bu sayıya ulaşılabilmiştir. Veriler, demografik ve mesleki özellikleri belirlemeye yönelik 12 soruluk soru formunu, iş doyum düzeyini belirlemek için“Minnesota İş Doyum Ölçeği''ni ve hemşire-hemşire iş birliği düzeylerini ölçmek üzere geliştirilmiş olan ”HemşireHemşire İşbirliği Ölçeği“ni içeren bir anket formu kullanılarak toplanmıştır. Verilerin toplanması sürecinde veri toplama aracı 2016 yılının Ekim ve Kasım ayılarında hemşirelere birebir ulaştırılmıştır. HHİÖ madde toplam puan ortalamalarının 3,14 (SS=,46) olduğu ve en yüksek madde toplam puan ortalamasına sahip alt boyutun ”Profesyonellik (Ort=3,26±,54)“, en düşük puan ortalamasına sahip alt boyutun ise ”İletişim (Ort=2,92±,47)" olduğu belirlendi. MİDÖ'den elde edilen sonuçlar ise katılımcıların içsel doyumlarının puan ortalamalarının 3,78(SS=,60), dışsal doyum puan ortalamalarının 3,17(SS=,69) olduğu ve genel doyum toplam puan ortalamalarının ise 3,53(SS=,58) olduğu saptandı. HHİÖ ve MİDÖ ölçek toplamlarının birbirleri ile ilişkisini gösteren korelasyon katsayısı ise r=,565 hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that in health institutions, cooperation among nurses and to be willing to collaborate are the important factors in providing positive outputs in terms of institution, patient and employees. This study was planned as a descriptive study to evaluate the collaboration among nurses and to investigate the relationship between the cooperation among nurses and the job satisfaction of nurses. The research was conducted at a university hospital in Istanbul. The universe of the research is composed of 829 nurses working at this university hospital. All 750 actively working nurses were included in the sample. In the Power analysis, for a population size of 829 nurses, with an acceptable error rate 0.05 and confidence level of 98%, the minimum number of participant in the sample was determined as 328 and this number could be reached. The data were collected with using a questionnaire including 12 questions to determine demographic and occupational characteristics, a Minnesota Job Satisfaction Scale (MJSS) to determine the job satisfaction level, and a Nurse-Nurse Collaboration Scale (NNCS) developed to measure the collaboration levels of nurses. During the collection of the data, the data collection tool was delivered personally to nurses in October and November 2016. It was determined that NNCS item total average score was 3.14 (SD =0.46) and the subscale with the highest item total average score was“Professionalism (Avr = 3.26 ±0.54)”and the subscale with the lowest average score was“Communication ( Avr = 2.92 ±0.47) ”. It was determined that the average score of the participants' internal satisfaction was 3.78 (SD = 0.60), their external satisfaction was 3.17 (SD = 0.69), and their general satisfaction was 3.53 (SD = 0.58), with the results obtained from the MJSS. The correlation coefficient, which showed the relationship between the NNCS and MRSA scale totals, was calculated as r =0.565.