Acil servis çalişanlarinin kan transfüzyon bilgi düzeyleri ve eğitimin etkisi
Blood transfusion knowledge levels of emergency services workers and the effect of training
- Tez No: 715185
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN OKÇİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Acil servis çalışanlarının kan transfüzyonu bilgi düzeylerini değerlendirmek ve eğitimin bilgi düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın evrenini acil serviste çalışan, hekim dışı sağlık profesyonelleri oluşturmaktadır. Toplam evrende 96 sağlık profesyoneli yer almakta olup, örneklem seçimine gidilmemiş ve evrenin tamamına ulaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma, çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 87 sağlık profesyonelinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veri toplanmasında birey tanılama formu ve kan transfüzyon uygulamaları formu ( 20 soru) olarak 2 anket formu kullanılmıştır. Kan transfüzyon uygulamaları araştırmacının literatür taraması sonrasında hazırlanmış ve anket formunun güvenirliğini arttırmak amacıyla Davis yöntemi ile 10 uzman görüşüne sunulmuştur. Uzman görüşü sonucunda belirlenen kapsam geçerlilik puanı her madde için 0.8 ve üstünde saptanmıştır. Uzman görüş ve önerileri doğrultusunda revize edilmiştir. Kan transfüzyonu eğitimleri öncesi ve sonrasında katılımcılara planlanan online eğitimler öncesinde ve sonrasında uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS (Statistical Pack age for Social Sciences) for Windows 25.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Normal dağılım uygunluğu, normallik testleri ve basıklık, çarpıklık değerleri ile kontrol edilmiştir. Verilerin normal dağılım varsayımını sağladığı tespit edilmiştir. Bu durumda niceliksel verilerin karşılaştırılması için iki grup karşılaştırılması için bağımsız örneklem t testi, ön-test, son-test puanlarının karşılaştırmasında bağımlı örneklem t testi kullanılmıştır. Örneklem sayısı düşük olan gruplar için verilerin karşılaştırılmasında, iki grup için Mann Whitney U testi, ikiden fazla grup karşılaştırılmasında Kruskal Wallis H testi, farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını tespit etmek için düzeltilmiş Bonferroni testi kullanılmıştır. Sağlık profesyonellerinin bilgi düzeylerini değerlendirmek amacıyla uygulanan ankette yer alan toplam 20 sorunun, her doğru yanıtı için“5”puan, yanlış yanıtlar için“0”puan olarak kodlanmıştır. Toplam puan aralığı 0-100 olarak belirlenmiştir. Bu puanlama ile verilerin daha kolay ifade edilebileceği öngörülmektedir. Bulgular: Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 27.87±3.87, %76.7'si kadın, %79.1'i lisans eğitim düzeyine ve %55.8'i 1-3 yıl deneyime sahip olduğu saptanmıştır. Acil serviste kan transfüzyon sıklığı incelendiğinde %76.7'sinin sık sık kan transfüzyonu yaptığı, %90.7'sinin kan transfüzyonu ile ilgili eğitim aldığı ve eğitim aldıkları kurumlar incelendiğinde ise %67.4'ünün çalıştığı kurum/hizmet içi eğitim aldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Background: This study was conducted to determine the knowledge level of paramedics regarding blood transfusion and to determine the influence of training on their knowlege level. Materials and Methods: The population of the study consists of non-physician health care workers working in the emergency department. The total population consists of 96 healthcare professionals. No random sampling was used, but an attempt was made to reach the entire population. A total of 87 health professionals who agreed to participate in the study participated. Two questionnaires were used for data collection: the personal identification form and the blood transfusion request form (20 questions). Materials and Methods: The population of the study consists of non-physician health professionals working in the emergency department. The total population includes 96 health professionals. No random sampling was used, but an attempt was made to reach the entire population. A total of 87 health professionals who agreed to participate in the study took part. For data collection, 2 questionnaires were used: an individual identification form and a blood transfusion request form (20 questions). Normality tests and kurtosis and skewness values were used to check the fit to the normal distribution. The data were found to meet the assumption of normality distribution. In this case, the independent samples t-test was used to compare two groups to compare quantitative data, and the dependent samples t-test was used to compare pretest and posttest results. Mann Whitney U test was used to compare the data for the groups with small sample size, Kruskal Wallis H test was used to compare more than two groups, and Bonferroni corrected test was used to determine which group the difference came from. The total 20 questions of the questionnaire assessing the knowledge level of health professionals were coded with“5”points for each correct answer and“0”points for incorrect answers. The total score was set at 0-100. It is assumed that the data can be expressed more easily with this score. Results: It was found that the mean age of the subjects participating in the study was 27.87±3.87 years, 76.7% were female, 79.1% had a university degree, and 55.8% had 1-3 years of work experience. When the frequency of blood transfusion in the emergency department was examined, it was found that 76.7% of them transfused frequently, 90.7% received training on blood transfusion, and when the institutions where they were trained were examined, 67.4% of them received in-house training. The mean of pre-test knowledge of emergency department staff was 53.31±17.73 and the mean of post-test knowledge was 84.59±12.35, and this difference was found to be statistically significant (p < 0.05). Conclusion: It was found that the knowledge of blood and blood product transfusion improved after the training of emergency medical personnel. This result shows the effectiveness of the planned blood transfusion training.