Merhamet yorgunluğu düzeyinin çalışanların motivasyonu ve iş doyumlarına etkisi: Sağlık çalışanları üzerinde bir uygulama ve kamu-özel hastane karşılaştırması
The impact of compassion fatigue on employees motivation and job satisfaction: An application on non-physician healthcare workers and a public-private hospital comparison
- Tez No: 645295
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NECMİYE TÜLİN İRGE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Hospitals, Health Care Management, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Merhamet kavramı; bireyin, yaşadığı kötü ve acı olaylardan etkilenmesi sonucu ortaya çıkan üzüntü ve acıma hissi olarak tanımlanmaktadır. Birey, üzüldüğü ve acıdığı başka bir bireye yardım etmek için kendini onun yerine koymakta, onunla aynı acıyı hissetmekte ve yardım etmek için kendini ona adamaktadır. Motivasyon, çalışan bireyin iş yapmayı istemesi kavramıdır. Çalışma isteğinin olabilmesi için bireyin hedefleri ve amaçlarıyla, çalıştığı kurumdaki hedeflerin aynı yönde olması gerekir. Bireyin çalıştığı kurumla ilgili olarak memnuniyet hissi ve bireyin işine karşı geliştirdiği olumlu tutum ise iş doyumu olarak adlandırılmaktadır. Merhamet yorgunluğu, sağlık çalışanlarında gözlenen fiziksel, duygusal ve zihinsel yorgunluk olarak tanımlanan, motivasyon ve iş doyumunda azalmaya yol açan zihinsel bir durumdur. İnsanın kendisini bunalmış, yorgun, kimsesiz, çaresiz ve tükenmiş hissetmesine neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı, merhamet yorgunluğunun hekim dışı sağlık çalışanlarındaki etkisini belirlemek ve motivasyon düzeyleri ile iş doyumları açısından ilişki olup olmadığını ortaya çıkarmaktır. Bu tez çalışmasında elde edilen bulgulara göre, motivasyonu bozulan ve/veya çalıştığı işte doyuma ulaşmış sağlık çalışanlarına yönelik yeni ve özgün projelerin yapılması amaçlanmıştır. Bu tez çalışmasının kapsamını, 109' u erkek, 301' i kadın olmak üzere toplam 410 hekim dışı sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan sağlık çalışanlarının 281' i 20-29 yaş aralığındadır. Sağlık çalışanlarının departmanlarına bakıldığında; 68 kişinin dahili hasta servisinde, 67 kişinin karma hasta servisinde, 66 kişinin cerrahi hasta servisinde, 55 kişinin yoğun bakımda, 39 kişinin ise acil serviste çalıştığı görülmüştür. Merhamet yorgunluğu puanları demografik değişkenlere göre karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır (p>0,05). Merhamet yorgunluğu puanları ile sağlık çalışanlarının eğitim durumuna ve toplam çalışma süresine göre karşılaştırma yapıldığında anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Medeni durum, yaş, hastanede çalışma süresi ve departmanlarına göre bakıldığında ise anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The concept of compassion is defined as the feeling of sadness and pain that occurs as a result of bad and painful events which affects a person. As the person feels sorrow and humane sentiment, he/she puts himself/herself in place of another person and dedicates himself to help to another person. Motivation is the concept defined as the wish of a working person to do some work. In order to have a desire to work, the goals and objectives of the individual and the targets of the institution in which he / she works must correlate. The feeling of pleasure related to the institution and the positive attitude of the person towards his / her job he / she works for is called job satisfaction. Compassion fatigue is a mental condition defined as fatigue in physical, emotional and mental status which is observed in health workers, resulting in a decrease in motivation and job satisfaction. It can cause a person to feel overwhelmed, tired, lonely, helpless and exhausted. The aim of this study was to determine the effects of compassion fatigue on health workers who are not physicians and to determine whether there is a relationship between the levels of motivation and job satisfaction. According to our results, it is aimed to develop new and original projects for health workers who are demotivated and/or who have achived satisfaction at their work. This dissertation study consists of 410 health workers who are not medical doctors, 109 males and 301 females. 281 of the health workers who participated in the study are in the 20-29 age range. It was determined that 68 people worked in the internal medicine department, 67 people in the mixed patient department, 66 people in the surgery department, 55 people in intensive care unit and 39 people in the emergency room. There was no statistically significant difference between the compassion fatigue scores when compared to demographic variables (p>0.05). It was found that there was a significant difference between the compassion fatigue scores and educational status and total working time of the health workers (p0.05). There was a significant difference in marital status, age, hospital working time and departments (p0.05).