Bel ağrılı hastalarda fonksiyona yönelik bantlama uygulamasının etkinliği
Efficiency of function-oriented taping application in low back pain patients
- Tez No: 466302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EDA TONGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu araştırmanın amacı; akut ve subakut bel ağrısı olan hastalarda fonksiyona yönelik bantlama uygulamasının etkinliğini tespit etmektir. Akut ve subakut bel ağrısı tanısı konmuş 40 hasta randomize olarak 20'şer kişilik kontrol ve tedavi grupları olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna McKenzie Egzersizleri, Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS), Hot Pack (HP) ve Kesikli Ultrason tedavisi uygulanırken tedavi grubuna ise bu tedavilere ek olarak fonksiyona yönelik bantlama uygulaması yapılmıştır. Tedavi öncesi ve tedavi sonrası Eklem Hareket Açıklığı (ROM), Vizüel Analog Skala (VAS), Tampa Kinezyofobi Ölçeği (TSK) ve Oswestry Bel Özürlülük İndeksi (ODI) ölçümleri yapılarak elde edilen veriler istatiksel yöntemlerle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to determine the efficiency of functional tape application to patients with acute or subacute low back pain. 40 patients with acute-subacute low back pain were divided into two groups: control and experimental group. To control group, McKenzie exercises, Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation (TENS), Hot Pack (HP) and pulsed ultrasound treatments were applied. To experimental group, functional taping were applied in addition of these treatments. Range of Motion (ROM), Visual Analogue Scale (VAS), Tampa Scale of Kinesiophobia (TSK) and The Oswestry Disability Index (ODI) were evaluated pre- and post-treatment and datas were analyzed with statistical methods.