Malignite dışı akciğer lezyonlarında PET BT yanlış pozitifliği
False positivity of PET CT in non-malignant lung lesions
  1. Tez No: 466355
  2. Yazar: SEVİM YENİGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEMA OYMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Pozitron emisyon tomografisi günümüzde özellikle benign lezyonların malign lezyonlardan ayrımında yararlanılmaktadır. Malign tümörler dışında glukoz metabolizması artmış olan bazı diğer patolojiler yanlış pozitifliğe yol açabileceği gibi, bazı malignitelerde de yanlış negatiflikler görülebilir. Bu durumlar, farkına varılmazsa yanlış tanı ve tedavilere yol açabilir. Bu çalışmada; malignite dışı akciğer lezyonlarında PET BT yanlış pozitiflik oranını saptayarak yanlış tanı, gereksiz cerrahi, yanlış inoperabilite kararına yol açabilen çok pahalı ve yüksek radyasyon oranına sahip olan PET BT isteme oranının merkezimizde ve ülkemizde azaltılması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışma, 2010-2015 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Göğüs Cerrahisi, Göğüs Hastalıkları, Nükleer Tıp, Patoloji ünitelerinin olgularının incelenmesinden elde edildi. PET BT SUVmax değeri 2.5'in üzerinde olan benign olgular PET BT pozitifliği olarak değerlendirildi ve bu olgular araştırmaya alındı. Bulgular istatistiksel olarak değerlendirildi ve 0.05 ten düşük p değeri anlamlı kabul edildi. Bulgular: 5 yılda PET BT istenen 1924 hasta incelenerek yanlış pozitiflik oluşturan 143(%7.3) olgu çalışmaya alındı. 143 olgunun 47 tanesine malignite eşlik ediyordu. 5 olguda SPN mevcuttu. Olguların 64 tanesi (%44.8) antrakotik, 36 tanesi (%25.2) granülomatöz iltihabi olay, 18 tanesi (%12.6) organize pnömoni olarak saptandı. 62si antrakozis, 23ü granülomatöz iltihabi olay olan 85 (%59.4) olguda mediasten tutulumu mevcuttu. Olguların ortalama SUVmax değeri 5.2 (2.5-37.6) olarak bulundu. En yüksek ortalama SUVmax değeri apsede saptandı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Positron emission tomography is currently used to distinguish benign lesions from malignant lesions. As well as malign tumors, some other pathology with increased glucose metabolism may lead to false positivity; however, false negativity may also be seen in some malignancies. These situations can lead to misdiagnosis and treatment if not been realized. In this study, it is aimed to reduce unnecessary PET CT in our institution and country, as costly and highly radiated PET CT which may lead to misdiagnosis, unnecessary surgery, and wrong inoperability decision by detecting the false positivity rate of PET CT in non-malignant lung lesions. Instrument and Method: The study is obtained by examination of cases in Chest Surgery, Chest Diseases, Nuclear Medicine and Pathology units of Erciyes University Faculty of Medicine Hospital between 2010 and 2015. Benign cases with values of PET CT SUVmax more than 2.5 were evaluated as PET CT positivity and these cases were taken into investigation. The findings were evaluated statistically and p value