Yapay yaşlandırma işleminin ve polimerizasyon derinliğinin farklı ışık kaynakları ile polimerize edilen bulk fill kompozitlerdeki artık monomer miktarına etkisi
Effect of artificial aging process and depth of curing on the amount of residual monomer in bulk fill composites polymerized with different light sources
  1. Tez No: 466405
  2. Yazar: ÖMER HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHAMMET KARADAŞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı farklı ışık kaynakları ile farklı kalınlıkta polimerize edilmiş ve yapay yaşlandırma işlemine maruz bırakılmış 5 farklı bulk-fill kompozit rezinden (Filtek Bulk Fill Flowable, Sonic Fill 2, Surefil SDR Flow, Venus Bulk Fill, Tetric N-Ceram Bulk Fill) ve 1 adet konvansiyonel kompozit rezinden (Filtek Z250) açığa çıkan monomer miktarının incelenmesi ve elde edilen monomerlerin kompozit materyaller arasında karşılaştırılmasıdır. Materyal ve Metot: LED (Light Emitting Diode) ya da QTH (Quartz Tungsten Halogen) ışık cihazı kullanılarak 5 mm çapında hem 2 mm hem de 4 mm kalınlıkta kompozit diskler hazırlandı. Üretilen kompozit örnekler %75 etanol/su solüsyonu içeren cam viyallere aktarıldı ve sonra cam viyaller iki gruba ayrıldı. Kontrol grubunda olan cam viyaller üç farklı zaman diliminde (0-1 gün, 1-3 gün ve 3-7 gün) 37 0C'de etüvde bekletildi. Termal siklus grubunda bulunan örnekler kontrol grubunda belirlenen üç zaman dilimine denk gelecek süre kadar termal siklusa maruz bırakıldı (0-1 gün: 1500; 1-3 gün: 3000; 3-7 gün: 6000). Her bir zaman diliminde alınan ekstraksiyon örneklerindeki monomerler HPLC cihazında ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to investigate the amount of monomer that is released from five different bulk-fill composite resins (Filtek Bulk Fill Flowable, Sonic Fill 2, Surefil SDR Flow, Venus Bulk Fill, Tetric N-Ceram Bulk Fill) and 1 conventional composite resin (Filtek Z250) exposed to artificial aging and polymerized at different thicknesses with different light sources and to compare composite materials with each other. Material and Method: Composite disks of both 2 mm and 4 mm thickness and with a diameter of 5 mm were prepared by using LED or QTH device. The resulting composite samples were transferred to glass vials containing 75% ethanol / water solution, and then the glass vials were divided into two groups. The glass vials in the control group were incubated at 37 ° C in three different time periods (0-1 days, 1-3 days and 3-7 days). The samples in the thermal cycle group were exposed to the thermal cycle (0-1 days: 1500; 1-3 days: 3000; 3-7 days: 6000) for the period corresponding to the three time periods specified in the control group. The monomers in the extractions samples taken at each time point were measured on an HPLC instrument.