Alt oblik kas zayıflatma girişimlerinde etkinlik değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of inferior oblique muscle weakening procedures
  1. Tez No: 466404
  2. Yazar: FARUK BALICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN BAHAR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Alt oblik kas hiperfonksiyonu(AOHF) tedavisinde farklı cerrahi prosedürler uygulanmaktadır. Miyektomi, dizinsersiyon, geriletme ve anteropozisyon bu amaçla en sık kullanılan yöntemlerdir. Farklı çalışmalarda bu cerrahi yöntemleri başarı oranları belirtilmiştir. Cerrahlar başarı oranları, kolay uygulanması ve avantaj-dezavantaj özelliklerine bakarak değişik yöntemleri tercih etmektedir. Bu çalışmada AOHF'u olan128 hastanın 207 gözüne tenotomi, AOHF ve DVD'si olan 55 hastanın 104 gözüne anteropozisyon uygulandı. Operasyon sonrası 1.ay, 3.ay ve son muayene verileri değerlendirildi. Dizinsersiyon uygulanan gözlerde %95,65 başarı , %2,41 rezidüel hiperfonksiyon ve %1,93 lük hipofonksiyon oranları saptanırken, anteropozisyon uygulanan gözlerde %87,5 başarı, %10,57 rezidüel hiperfonksiyon ve %1,92 hipofonksiyon oranları tespi edildi. Hiçbir hastada adherens sendromu ya da anti-elevasyon sendromu görülmedi. Sonuç olarak, AOHF tedavisinde dizinsersiyonun düşük komplikasyon riski ve tatmin edici sonuçlar verdiğini düşünüyoruz. AOHF ve DVD'nin birlikte olduğu olgularda anteropozisyon işlemi uygun bir tedavi şeklidir. Her iki yöntemin de etkili ve güvenilir cerrahi yöntemler olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
A number of different surgical procedures may be used in treatment of inferior oblique overaction (IOOA). The most commonly used surgical techniques are myectomy, disinsertion, recession and anterior transposition. Success rates of these surgical methods are reported in different studies. Surgeons prefer different methods based on success rates, simplicity and advantage-disadvantage properties. In this study, disinsertion was performed in 207 eyes of 128 patients with IOOA , and anteroposition was performed in 104 eyes of 55 patients with IOOA and DVD. Postoperative first month, third month and last examination data were evaluated. Considering the IOOA, success rate of 95,65 %, residual hyperfunction of 2,,41 % and hypofunction of 1,93% were found in disinsertion group. In anteroposition group success rate of 87,5%, residual hyperfunction of 10,57% and hypofunction of %1,92 were found. Adherence syndrome or anti-elevation syndrome was not observed in any of the patients. In conclusion, we consider that disinsertion provides satisfactory outcomes with less risk of complications in IOOA. Anteroposition is the appropriate treatment option in cases with DVD and IOOA. Both surgical methods are found as effective and safe procedures.