Pedagojik formasyonda kayıtlı öğretmen adaylarının boş zaman yönetimleri ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Study of the relationship between free time management and quality of life of candidates teachers registered in pedagogical formation
- Tez No: 466410
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAKİ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırmada,“Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı”na katılan öğretmen adaylarının boş zaman yönetimleri ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu yüzden de, bu çalışma kapsamında ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesinde açılan,“Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı”na kayıtlı toplam 516 mezun grubu öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Wang ve ark. (2011) tarafından geliştirilen ve Akgül ve Karaküçük (2015) tarafından Türkçeye uyarlanan“Boş zaman yönetim ölçeği”, Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilen ve Eser ve ark. (1999) tarafından Türkçeye uyarlanan“Yaşam kalitesi ölçeği kısa formu”ve araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel bilgi formu”kullanılmıştır. Verilerin analizinde, Betimsel İstatistik Teknikleri, Mann Whitney U ve Kruskall Wallis testleri kullanılmış, boş zaman yönetimi ve yaşam kalitesi arasındaki ilişkiyi saptamak içinde Spearman Korelasyon Analizinden yararlanılmıştır. İstatistiksel analizlerde anlamlılık düzeyi olarak "p
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine the relation between the free time management and quality of life of the prospective teachers participating in the“Pedagogical Formation Education Certificate Program”. Therefore, relational screening model has been used in this study. 516 graduate students registered in the“Pedagogical Formation Education Certificate Program”opened at Gazi University Faculty of Education compose the sample of the research. As a means of data collection in the study,“Free time management scale”developed by Wang and et al. (2011) and adapted to the Turkish by Akgül and Karaküçük (2015),“short form of the quality of life scale”developed by World Health Organization and adapted to Turkish by Eser and et al. (1999) and“personal information form”prepared by the researcher have been used. In the analysis of the data, Descriptive Statistical Techniques. Mann Whitney U and Kruskall Wallis tests were used, Spearman Correlation Analysis was used in determining the relation between free time management and quality of life. In statistical analyzes, "p