Futbol ve voleybolculara uygulanan kor antrenman programının fiziksel uygunluk paremetrelerine etkileri
The effects of physical fitness parameters of the core training program used in football and volleyball players
  1. Tez No: 466409
  2. Yazar: SÜLEYMAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE ERİKOĞLU ÖRER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma futbol ve voleybolculara kor antrenman programının fiziksel uygunluk ve performans parametrelerine etkilerini araştırma amacı ile planlandı. Çalışmaya Pursaklar Belediyespor Kulübü'nde futbol oynamakta olan 20 erkek futbolcu (yaş ortalamaları 15,40±0,82 yıl, boy ortalamaları 1,70±0,06 m, vücut ağırlığı ortalamaları 59,85±5,00 kg) ile Halk Bankası Kulübü'nde voleybol oynayan 14 erkek voleybolcu (yaş ortalamaları 15±00 yıl, boy ortalamaları 1,86±0,06 m, vücut ağırlığı ortalmaları 73,57±7,24 kg) gönülülük esasına göre dahil edildi. Antrenmanlar öncesi futbolcu ve voleybolcuların ön testleri (sürat 10-20 m, 30 saniye mekik, 20 metre mekik koşusu, dikey sıçrama, kor stabilzasyon ) alındı. Her iki gruba normal antrenmanlarına ek olarak ilk 6 hafta (3 gün/ hafta) ve son 2 hafta ( 2 gün/hafta) olmak üzere 8 hafta boyunca kor antrenman programı uygulandı. Antrenmanlar sonunda grupların son test ölçümleri protokole uygun bir şekilde alınmıştır. Elde edilen veriler, IBM SPSS Statistics 22.0 istatistik programı kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was planned with the aim of investigating the effects of football and volleyball players on physical fitness and performance parameters of the core training program. Twenty male soccer players (the mean age 15,40±0,82, mean leght 1,70±0,06 m, mean body weight 59,85±5,00 kg) who play football at Pursaklar Municipality Sports Club with 14 male volleyball players (the mean age 15±00, mean leght 1,86±0,06 m, mean body weight 73,57±7,24 kg) who play volleyball at Halkbank Volleyball Clup included in study on a voluntary basis. Before the trainings, pre-test scores ( speed 10-20m, sit-up 30 sn, 20 m shuttle run, vertical jump, core stabilization and prone bridge ) were recorded. İn addition to the normal training of both groups, the core training program was applied for 8 weeks including the first 6 weeks (3 days / week) and the last 2 weeks (2 days / week). At the end of the training, the final test measurements of the groups were taken in accordance with the protocol. The data obtained were evaluated using the IBM SPSS Statistics 22.0 statistical program.