Kanda dolaşan tümör hücrelerinin kolorektal kanserli (CRC) hastalarda akım sitometrisi ile tespiti
The detection of circulating tumor cells in colorectal cancer patients by flow cytometry
- Tez No: 466411
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZEN ÖZENSOY GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Tıbbi Biyoloji, Oncology, Medical Biology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kanser Biyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kolorektal kanser (CRC), dünyadaki ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir. CRC gibi katı tümörlü hastalarda kansere bağlı ölüm nedenleri arasında metastatik CRC en sık rastlanan formdur. Metastaz, kanser hastalarının periferik kanlarındaki dolaşımdaki tümör hücrelerinin (CTC) varlığı ile ilişkilidir. Çalışmamızda, CTC zenginleştirme ve saptama stratejileri için modifiye edilmiş uygun yöntemle kolorektal kanser hastalarının kan örneklerinde CTC'ler tespit edildi. İlk önce 7.5 mL periferik kan numuneleri toplandı ve periferik kan mononükleer hücreleri (PBMC'ler) taze kan numunelerinden fikol gradyanı ayrımı ile izole edildi. Daha sonra, PBMC'lerdeki lökositler, negatif bir seçim için CD45 ile konjuge edilmiş manyetik mikro boncukları ile uzaklaştırıldı. Son olarak, elde edilen hücreler anti-epitelyal hücre adhezyon molekülü (anti-EpCAM), sitokeratinler (CK8, CK19 ve anti-CD45 olarak lökosit-spesifik işaretleyici) ile etiketlendi. Tüm numuneler BD FACS Aria III akış sitometrisi ile analiz edildi. 10 kolorektal kanseri hastası ve 7 sağlıklı birey ile çalışılmıştır. Çalışmamızda, CK19 tabanlı kapılama stratejisi ile kolorektal kanseri hastaların kan örneklerinde 2-13 CTC tespit edilirken, sağlıklı bireylerin kan örneklerinde CTC'lerin saptanmadığı gözlenmiştir. Kanser hastalarının kan örneklerinden CTC saptanmasının, hastalık durumunun gerçek zamanlı izlenmesi ve kişisel terapi geliştirilmesi için bir tümör biyolojik belirteci olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Colorectal cancer (CRC) is one of the leading causes of mortality worldwide. In solid tumors, such as colorectal cancer, metastatic CRC is the most common form of cancer-causing death. Metastasis is associated with the presence of circulating tumor cells (CTCs) in the peripheral blood of cancer patients. In our study, CTCs were detected in blood samples of colorectal cancer patients, using with our modified convenient method for the strategies of CTC enrichment and detection. 7.5 mL peripheral blood samples were firstly collected and peripheral blood mononuclear cells (PBMCs) were isolated from the fresh blood samples by ficoll gradient separation. Next, the leukocytes in PBMCs were removed by magnetic microbeads conjugated with CD45 for a negative selection. Finally, the retained cells were labeled with anti-epithelial cell adhesion molecule (anti-EpCAM), cytokeratins (CK 8, CK 19 and the leukocyte-specific marker as anti-CD 45). All samples were analyzed by BD FACS Aria III flow cytometry. A total of 10 patients and 7 control group were included in this study. In our study, 2-13 between CTCs were detected in blood samples of colorectal cancer patients with CK19-based gating strategy, and no CTCs were detected in blood samples of healthy individuals. As a consequence, the real-time monitoring of the disease state and personal therapy development may use to be a tumor biomarker for the detection of CTCs from blood samples.