Transvajinal renkli doppler ultrasonografi ile postmenopozal kanamalı hastalarda endometrial benign ve malign lezyonların değerlendirilmesi
Transvaginal color doppler ultrasonographic evaluation of the benign and the malignant endometrial lesions in patients with postmenopausal bleeding
- Tez No: 466416
- Danışmanlar: DR. MÜZEYYEN GÜNEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Zübeyde Hanım Kadın Hastalıkları Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu prospektif çalışmada postmenopozal, hormon replasman tedavisi almayan kanamalı hastalarda uterin ve endometriyal arterlerdeki Doppler ölçüm değerlerinin, endometriyal kalınlık ve histopatolojik sonuçlarla karşılaştırılarak, benign malign ayrımında kullanılabilirliği araştırılmıştır. SSK Ankara Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim Hastanesi'ne Ocak 2000-Ocak 2001 tarihleri arasında postmenopozal kanama şikayeti ile başvuran 83 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların anamnezleri ve jinekolojik muayeneleri kaydedildi. Küretaj öncesi litotomi pozisyononda 6.5 MHz problu Hitachi Ultrasound Scanner (EUB-55,Tokyo) ile Doppler ölçümleri yapıldı. Tüm pelvik yapılar detaylı olarak incelendi ve kaydedildi. Bütün hastalara endometriyal küretaj izinleri alınarak uygulandı. Histopatolojik tanı altın standart olarak kabul edildi. Endometriyal biyopsi sonuçlarının 72'si benign (%86.8), 11'i benign (%13.2) olarak saptandı. Benign olguların endometriyal kalınlık ortalamaları 11.09±5, malign olgularınki 17.45±6.9 olarak bulundu ve aralarındaki fark istatistiksel olarak anlamlıydı. Bu iki grubun uterin ve endometriyal arter PI, RI ve Vmax' ları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Sonuç olarak, postmenopozal kanamalı hastalarda ve yüksek risk grubundaki kadınlarda renkli Doppler USG'nin benign malign ayrımında kullanılabileceği ve tanı için yapılan probe küretajın yerini almasa bile bu girişimi daha spesifik bir hasta grubuna indirgeyebileceği düşüncesine varılmıştır
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this prospective study, the Doppler assessment values of endometrial and uterine arteries and the endometrial thickness of the postmenopausal women who have not taken hormone replacement therapy (HRT), but had the complaint of uterine bleeding are compared with the histopathological results. The usage of Doppler values in differentiation of benign and malignant lesions is searched. STUDY DESIGN: 83 patients who came to our hospital with the complaint of postmenopausal bleeding between January 2000 and January 2001 were included into the study. Their history and gynecological examinations were recorded and the Doppler measurements were performed, pelvic structures were examinated, and patients underwent endometrial curettage. The histopathological diagnosis was used as golden standard. RESULTS: 72 of the 83 endometrial biopsy results were benign (86.8%) and 11 were malignant (13.2%). Average of endometrial thickness was 11.09±5mm. in benign cases and it was 17.45±6.9mm. In malignant cases and the difference was statistically significant. The uterine and endometrial artery PI, RI, Vmax values of these two groups were compared and statistically significant difference was found. CONCLUSION: The color Doppler Sonography can be used in differentiation of the benign and the malignant lesions in the postmenopausal women with vaginal bleeding or in the high risk group. Although investigation of Doppler values of endometrial and uterine arteries can not replace the place of probe curettage for investigating the character of postmenopausal bleeding. It can be used for selecting high risk patients who should undergo probe curettage.