Plasental apoptozisin zamanından önce doğan bebeklerde klinik durum ve prognoz üzerine etkisi
The effect of placental apoptosis on clinical condition and prognosis of preterm babies
- Tez No: 466417
- Danışmanlar: PROF. AYTUĞ ATICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Prematürite ve bununla ilişkili durumlar, yenidoğan yoğun bakım ünitelerindeki morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerini oluşturmaktadır. Preterm bebeklerin klinik durumu ve prognozu plasental hastalıkları da içeren birçok faktör tarafından etkilenmektedir. Bu çalışmada preterm bebeklerin klinik durumu ve prognozu ile plasental apoptozis oranı arasındaki olası ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya 58 preterm, 31 sağlıklı termbebek olmak üzere toplam 89 yenidoğan bebek alındı. Preterm bebeklerin 13'ünde ayrıca intrauterin gelişme geriliği (İUGG) mevcuttu. İUGG'si olan bebeklerin doğum ağırlıkları gebelik yaşına göre düşük (small for gestational age- SGA) iken, diğer bebeklerin ağırlıkları gebelik yaşına göre normaldi (appropriate for gestational age- AGA). Hasta bebeklerin klinik durumunu değerlendirmek için Score for Neonatal Acute Physiology, Perinatal Extension, Version II (SNAPPE-II) kullanıldı ve plasental apoptozis M30, bax ve bcl-2 immünohistokimyasal boyama yöntemleri kullanılarak değerlendirildi. Term infantların plasentaları, sağlıklı term infantlardaki normal plasental apoptozisi göstermek için kullanıldı. Preterm AGA bebekler ile SGA bebekler arasında, SNAPPE-II ile plasental apoptozis oranları arasında önemli bir pozitif korelasyon bulundu (p 28 olan preterm bebekler yüksek riskli bebek olarak tanımlandı. SNAPPE-II 28'in üstünde olan infantlarda plasental apoptozis, SNAPPE-II 28 ve altında olan bebeklerdekine göre anlamlı bir şekilde daha yüksekti (p=0.015). Sonuç olarak, plasental apoptozis oranı yüksek olan preterm bebeklerin, yenidoğan döneminde klinik durumlarının daha kötü olduğu görüldü. Bu bebeklerin uzun süreli takibi, artmış plasental apoptozis oranının uzun süreli etkileri hakkında ayrıntılı bilgiler verebilir.
Özet (Çeviri)
Prematurity and related disorders are the leading causes of mortality and morbidity in neonatal intensive care units. Clinical condition and prognosis of preterm babies are affected by many factors including placental disorders. The aim of this study was to investigate the possible relationship between the rate of placental apoptosis and clinical condition and prognosis of preterm babies. A total of 89 infants (58 preterm, 31 healthy term) were included in the study. Intrauterine growth retardation (IUGR) was present in 13 preterm infants who were also small for gestational age (SGA) and the remaining babies were appropriate for gestational age (AGA). Clinical condition of a sick baby was evaluated using Score for Neonatal Acute Physiology, Perinatal Extension, Version II (SNAPPE-II) and placental apoptosis was evaluated by M30, bax and bcl-2 immunohistochemical staining methods. Placentas of term infants were used to show normal placental apoptosis in healthy term infants. A significant positive correlation was found between SNAPPE-II and the rate of placental apoptosis among preterm AGA and SGA infants (p28 were calculated to be in high risk using ROC curve generated according to intubation. Placental apoptosis was found to be significantly higher in all preterm infants having SNAPPE-II > 28 compared to infants with a score of ≤28 (p=0.015). In conclusion, preterm infants with increased rate of placental apoptosis seem to have worse clinical condition during neonatal period. Follow up of these infants may give detailed information about the long term effects of increased placental apoptosis.