Anormal uterin kanamalı hastalarda uterin arter doppler parametrelerinin maligniteyi öngörmedeki rolü
The role of uterine artery doppler parameters in predicting malignancy in patients with abnormal uterine bleeding
  1. Tez No: 906086
  2. Yazar: YEŞİM EZGİ ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE MAT, DOÇ. DR. ESRA KELEŞ, UZMAN GİZEM ELİF DİZDAROĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
AMAÇ: Çalışmamızda anormal uterin kanamalı hastalarda uterin arter doppler parametreleri ve transvajinal ultrasonografi ile endometrial kalınlık ölçü-münün histopatolojik sonuçlarla karşılaştırılması ve endometrial maligniteler ile ultrason parametreleri arasındaki ilişkinin ortaya konması amaçlandı. MATERYAL METOD: Bu bir prospektif gözlemsel çalışma olup, Mayıs 2023 - Ekim 2023 tarihleri arasında anormal uterin kanama şikayeti ile Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 204 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, eşlik eden hastalıkları, tıbbi geçmişleri ve hematolojik parametreleri kayıt altına alındı. Hastalar operasyon öncesi 2.0 MHz – 10.0 MHz EV2-10A endovajinal problu Samsung Ultrasound RS85 cihazı kullanılarak değerlendirildi. Transvajinal ultrasonografide öncelikle prop posterior fornikse yerleştirilerek uterus ve adneksler değerlendirildi, uterus boyutu, endometrial kalınlık verileri kayıt altına alındı. Uterus üç farklı düzlemde ölçüldüve hacim hesaplaması yapıldı. Endometriyal kalınlık sagittal planda en kalın noktasından ölçüldü. Sonrasında bilateral uterin arterler internal os seviyesinde power doppler ile pulsatilite indeksi (PI), direnç indeksi (RI) ve sistol diastol oranı (S/D) veri tabanına kaydedildi. Bu verilerle operasyon sonrası histopatolojik tanılar arasındaki ilişki incelendi. BULGULAR: Çalışmamıza katılan hastaların yaş aralığı 23-80 olup medyan yaş 50 saptandı. 91 hasta (%44.6) postmenopozal dönemde idi. Komorbid has-talıklardan en sık görülen %40.2 ile hipertansiyondu. Malignite grubunda depresyon %20.5 ile 3 kat daha fazla görüldü. Endometrial kalınlık benign gruptan anlamlı olarak daha yüksekti, 9.9 mm cut off değerinde endometrial maligniteyi saptamada duyarlılık %84.1, pozitif kestirim %30.8, özgüllük % 48.1, negatif kestirim % 91.7 saptandı(p 0.000). PI, RI ve S/D değerlerinde malignite grubunda anlamlı fark saptandı, bu grupta üç değer de daha düşüktü. PI 1.883 cut off değerinde duyarlılık % 81.8, pozitif kestirim % 35.0, özgüllük % 58.1, negatif kestirim % 92.1 bulundu (p 0.000). RI 0.83 cut off belirlendiğinde duyarlılık % 86.4, pozitif kestirim % 34.9, özgüllük % 55.6, negatif kestirim % 93.7 idi (p 0.000).S/D 4.413 cut off belirlendiğinde duyarlılık % 56.8 pozitif kestirim % 50.0, özgüllük % 84.4, negatif kestirim % 87.7 saptandı (p 0.000). SONUÇLAR: Endometrial kalınlık malignite grubunda anlamlı derecede yüksek saptandı. Uterin doppler parametreleri malignite grubunda anlamlı derecede düşüktü. Transvajinal ultrasonografi ve dopplerin kombinasyonu endometrial patolojileri öngörmede tek başına kullanılmalarına göre daha etkili olabilir. ANAHTAR KELİMELER: anormal uterin kanama, endometrium kanseri, uterin arter doppler, transvajinal ultrasonografi, renkli doppler ultrason
Özet (Çeviri)
AIM: In our study, uterine artery Doppler parameters and endometrial thick-ness measurement by transvaginal ultrasonography were evaluated in patients with abnormal uterine bleeding, and by comparing them with histopathological results, it was investigated whether there was a relationship between endometrial malignancies and ultrasound parameters. MATERIALS AND METHODS: This is a prospective observational study and was carried out at the Gynecology and Obstetrics Clinic of Lütfi Kırdar City Hospital between May 2023 and October 2023. 204 patients who applied to the clinic with abnormal uterine bleeding were included in the study.The patients' demographic characteristics, nonspecific diseases, treatment history, and hematological signature recording were confirmed. Patients were evaluated before the operation using the Samsung Ultrasound RS85 device with 2.0 MHz – 10.0 MHz EV2-10A endovaginal probe. In transvaginal ul-trasonography, the probe was first placed in the posterior fornix to evaluate the uterus and adnexa, and uterine size and endometrial thickness data were recorded. The uterus was measured in three different planes and its volume was calculated. Endo-metrial thickness was measured at its thickest point in the sagittal plane. Afterwards, the pulsatility index (PI), resistance index (RI) and systole-diastole ratio (S/D) were recorded in the database using power doppler at the internal os level of bilateral ute-rine arteries. The relationship between these data and postoperative histopathological diagnoses was examined. RESULTS: The age range of the patients participating in our study was 23-80 and the median age was 50. 91 patients (44.6%) were in the postmenopausal pe-riod. The most common comorbid disease was hypertension with 40.2%. Depression was 3 times more common in the malignancy group, at 20.5%. Endometrial thickness was significantly higher than the benign group. At a cut-off value of 9.9mm, the sensitivity for detecting endometrial malignancy was 84.1%, the positive prediction was 30.8%, the specificity was 48.1%, and the negative prediction was 91.7%(p 0.000). A significant difference was detected in all three Doppler parameters in the malignancy group, and all three values were lower in this group. At PI 1.883 cut-off value, sensitivity was found to be 81.8%, positive prediction was 35.0%, specificity was 58.1%, and negative prediction was 92.1%(p 0.000). When the RI cut off of 0.83 was determined, the sensitivity was 86.4%, the positive prediction was 34.9%, the specificity was 55.6%, and the negative prediction was 93.7%(p 0.000). When S/D 4.413 cut off was determined, sensitivity was found to be 56.8%, positive pre-diction was 50.0%, specificity was 84.4%, and negative prediction was 87.7%(p 0.000). RESULTS: Endometrial thickness was found to be significantly higher in the malignancy group. Uterine Doppler parameters were significantly lower in the malignancy group. The combination of transvaginal ultrasonography and Doppler may be more effective in predicting endometrial pathologies than their use alone. KEY WORDS: abnormal uterine bleeding, endometrial cancer, uterine artery doppler, transvaginal ultrasonography, color doppler ultrasound