An empirical analysis of dollarization on financial development in the developing economies
Gelişmekte olan ekonomilerde finansal gelişme üzerine dolarizasyonun ampirik analizi
- Tez No: 466424
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Gelişmekte olan ülkelerde en önemli sorunlardan biri dolarizasyon olarak da tanımlanan para ikamesidir. Dolarizasyon olgusu, sermaye piyasalarının entegre olması, artan uluslararası ticaret, yabancı para mevduatları üzerinde yasal kısıtların kaldırılması gibi finansal dünyada yaşanan birçok değişimle birlikte başlamıştır. Dolarizasyonla ilgili var olan literatür yaklaşık otuz yıldır güçlü yabancı paraların kullanımının önem kazandığı yüksek enflasyona sahip olan ekonomileri ele almaya çalışmıştır. Bu noktada, dolarizasyon üzerine var olan çalışmalar, döviz kuru, enflasyon, kurumların kalitesi ya da para talebinin dinamikleri ve dolarizasyon arasındaki ilişkiye odaklanır. Fakat finansal gelişme üzerine dolarizasyonun etkilerini doğrudan ele alan çok az çalışma yapılmıştır. Bu sebeple, 2004-2012 yıllarını kapsayan bu çalışmada, gelişmekte olan 60 ülke için panel veri analizi kullanarak finansal derinleşme üzerine dolarizasyonun etkilerini incelenmesi amaçlanmıştır. Ampirik analizlerden elde edilen bulgular yüksek enflasyona sahip ülkelerde finansal derinleşme üzerine dolarizasyonun pozitif bir etkiye sahip olduğuna dair kanıtlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the important issues in developing countries is currency substitution, which can also be called dollarization. The concept of dollarization has evolved over the years with many changes in the financial world such as the growing international trade, the removing of legal restrictions on foreign currency deposits, and the integration of economy's domestic financial system with the global financial markets. The existing literature concerning dollarization issues has tried to concentrate on economies with high inflation in which the use of strong foreign currencies have gained significance for nearly three decades. In this vein, the existing studies on currency substitution have focused on the link between dollarization and the dynamics of money demand, institutional quality, inflation, and exchange rate. However, little research has been done on assessing directly the effects of dollarization on financial development. For this reason, the purpose of this study is to empirically investigate the impacts of dollarization on financial deepening using panel data analysis of 60 selected transition and developing economies over the period 2004-2012. The results of study revealed that dollarization has the positive impacts of dollarization on financial development in countries with high inflationary environments.