Erişkin asetabuler displazili hastalarda uygulanan tönnis tekniği ile yapılan üçlü osteotominin erken dönem sonuçları
Early results of triple osteotomy made with tonnis technique in adult acetabular dysplasia patients
  1. Tez No: 466432
  2. Yazar: MEHMET NURİ KONYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL BURSALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Metin Sabancı Baltalimanı Kemik Hastalıkları Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Erişkin asetabuler displazili hastalarda amaç bozulmuş olan kalça biyomekaniğini düzeltmek ve eklem kıkırdağı hasarını önlemektir. Bu amaçla farklı pelvik osteotomiler tanımlanmıştır. Bu çalışmamızda amacımız erişkin döneme gelmiş ve asetabuler displazisi olan semptomatik hastalarda Tönnis tekniği ile üçlü pelvik osteotomi uygulamalarımızın sonuçlarını ortaya koymaktır. Baltalimanı Kemik Hastalıkları Eğitim ve Araştıma Hastanesi 1. Ortopedi Kliniğinde Şubat 2006-Mart 2010 yılları arası 27 hastanın (20 kadın,7 erkek) 27 kalçasına Tönnis tipi üçlü pelvik osteotomi uygulandı. Ortalama takip süresi 27,5 ay (11-56 ay), ortalama yaş 22,1 yıl (9-39 yıl) idi. Etyoloji hastaların tamamında gelişimsel kalça displazisi idi. Daha önce 16 kalçaya yönelik hiçbir girişim yapılmamış, 1 kalçaya 0 ay-18 ay arası açık redüksiyon, 8 kalçaya 18 ay - 5 yaş arası açık redüksiyon ve iliak osteotomi, 3 hastaya iliak osteotomi yapılmıştı. Klinik değerlendirmede ameliyat öncesinde 23 hastada mevcut olan ağrı şikayeti ameliyat sonrasında 5 hastada devam etmiştir. Harris kalça skoru ameliyat öncesi 60 iken ameliyat sonrası 85 oldu. Bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Ameliyat öncesi WOMAC kalça skoru 70,2 iken ameliyat sonrası 84,6 ya yükseldi. Bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Görsel analog skoru (VAS) ameliyat öncesinde ortalama 6,85 iken ameliyat sonrasında 3,07 ye düşmüştür.
Özet (Çeviri)
The goals of surgery are to reorient the biomechanical relationships such that the development of degenerative hip disease is delayed or prevented. To achive this goals various pelvic osteotomies have been used. We preferred the Tönnis triple innominate osteotomy to treat acetabular dysplasia. During the period between February 2006- March 2010 triple innominate osteotomy was performed on 27 patients and 27 hips. There were 20 females and 7 males. Average clinical follow-up was 27,5 months (range 11-56 months ). Average age at surgery was 22,1 years (range 9-39 years). Preoperative hip score increased from average 60 degrees preoperative to 85 degrees postoperative. The CE angle was increased from average 14,44 degrees preoperative to average 25,11 degrees postoperative. The VCE angle was increased from average 2,44 degrees preoperative to average 28.48 degrees postoperative.