Legendre düğümlerinin sınıflandırılması
Classification of legendrian knots
- Tez No: 466431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNEM ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
3-manifold üzerindeki bir kontakt yapı, manifold üzerine dağılmış maksimal integrallenemeyen 2-düzlem alanıdır. 3-manifoldlar üzerinde tayt ve aşırı dönen olmak üzere iki tip kontakt yapı vardır. Kontakt düzlemlere her yerde teğet olan düğümlere Legendre düğümleri denir. Bu tez çalışmasında, Legendre düğümlerinin sınıflandırılmasında kullanılan temel teknikler ele alınacaktır. Tezin amacı, tayt kontakt manifoldların içerisindeki Legendre düğümlerinin sınıflandırma teknikleri ile aşırı dönen kontakt manifoldlar içerisindeki tümleyeni tayt olan Legendre düğümlerinin sınıflandırılma tekniklerini çalısmaktır. Bu amaçla, bu tez çalısmasında kontakt 3-küre S3 içerisindeki çözük düğümlerin sınıflandırılması detaylı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
A contact structure on a 3-manifold is a maximally non-integrable 2-plane field distributed all over the 3-manifold. There are two types of contact structures on 3-manifolds: tight and overtwisted. Knots that are everywhere tangent to the contact planes are called Legendrian knots. In this thesis, we study basic techniques used in the classification Legendrian knots. The aim of this thesis is to examine the techniques used in the classification of Legendrian knots in tight contact manifolds and the techniques used in the classification of Legendrian knots that have tight complements in overtwisted contact manifolds. For this purpose, in this thesis we study the classification of Legendrian unknots in contact 3-sphere S3 in detail.