Kronik otitis medialı erişkinlerde lund-mackay skorlaması ile paranazal sinüs inflamasyonunun değerlendirilmesi
Evaluation of paranasal sinus inflammation with lund-mackay scoring in adults with chronic otitis media
  1. Tez No: 466451
  2. Yazar: BÜNYAMİN DİKİLİTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇUKUROVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kronik otitis media tanısı ile timpanoplasti ve timpanomastoidektomi yapılan hastalarda eşlik eden paranasal sinüs (PNS) inflamasyonunu Lund- Mackay(L-M) skoru ile saptayarak, kronik otit-kronik sinüzit birlikteliği değerlendirilmesi amaçlandı. Çalışma, retrospektif kontrollü olarak planlandı. Mart 2012-Mart 2015 tarihleri arasında üçüncü basamak eğitim ve araştırma hastanesinde kronik otit tanısı alıp operasyon öncesi paranazal sinus bilgisayarlı tomografileri (PNS-BT) çekilen hastalar çalışmaya dahil edildi. Kronik otit nedeniyle timpanoplasti ve timpanomastoidektomi ameliyatı yapılan hastalar; timpanoplasti yapılan (A), kolesteatomsuz kronik otit nedeniyle timpanomastoidektomi yapılan (B), kolesteatomlu kronik otit nedeniyle timpanomastoidektomi yapılan (C) olmak üzere üç grupta toplandı. Kontrol grubu kronik sinüzit ön tanısı ile endoskopik sinüs cerrahisi yapılan, otolojik şikayeti olmayan ve muayenesinde otoskopisi tamamen normal olan hastalardan (D: pozitif kontrol grubu) ve otoskleroz ön tanısıyla çekilen temporal BT'lerden elde edilen PNS kesitleri incelenen rinolojik şikayeti olmayan ve rinolojik muyenesi normal hastalardan (E: negatif kontrol grubu) oluşturuldu. Hastaların PNSBT'leri Lund-Mackay (LM) skorlaması ile değerlendirildi. Beş gruptaki hastaların yaş ve cinsiyetleri arasında istatiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.Sigara içme durumu gruplar arasında karşılaştırıldığında anlamlı fark saptamadı. Gruplar arasında en yüksek L-M skoru maksiller ve sfenoid sinüste A grubunda, anterior-posterior etmoid ve osteomeatal komleksde B grubunda, frontal sinüste ise C grubunda saptandı. Timpanoplasti, timpanomastoidektomi ve kolesteatom nedeniyle timpanomastoidektomi yapılan hastaların L-M skorları arasında istatiksel olarak fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the association of chronic otitis with chronic sinusitis by detecting paranasal sinus (PNS) inflammation with the Lund-Mackay (L-M) score in patients to whom tympanosplasty and tympanomastoidectomy was applied. The study was designed as a retrospective study with control groups. Patients with chronic otitis media whom paranasal sinus computerized tomographies (PNS-CT) were taken before the operation in a tertiary education and research hospital between March 2012- March 2015 were included to the study. Patients with tympanoplasty and tympanomastoidectomy due to chronic otitis media were grouped as; timpanoplasty applied (A), tympanomastoidectomy applied due to chronic otitis without cholesteatoma (B), tympanomastoidectomy applied due to chronic otitis with cholesteatoma (C). Control group consist of patients who underwent endoscopic sinus surgery with chronic sinusitis, who had no otologic complaints and whose otologic examination was completely normal (D: positive control group) and otosclerosis patients with no rhinological complaints and normal rhinologic examination ( E: negative control group ). PNS sections were obtained from formatting temporal CT sections in group E. PNS BTs of the cases were evaluated by Lund-Mackay (LM) scoring. No statistically significant difference was found between the age and sex of the patients in the five groups. There was no significant difference in smoking status between the groups. The highest L-M score among the groups was found at maxillary and sphenoid sinuses in group A, at the anterior-posterior ethmoid and osteomeatal complex in group B, and at the frontal sinus in group C. There was no statistically significant difference between the L-M scores of patients who had timpanoplasty, tympanomastoidectomy and tympanomastoidectomy due to cholesteatoma.