Acil servise idrar yolu enfeksiyonu nedeniyle başvuran hastalarda quick sofa kriterleri ile proteinüri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between quick sofa criteria and proteinure in the patients who apply for emergency service during urinary tract infection
  1. Tez No: 466457
  2. Yazar: İSMAİL KAFTANCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL TAYFUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Çalışmamızda, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği'nde Ocak 2016- Aralık 2016 yılları arasındaki bir yıllık sürede İYE tanısı alan hastaların dosyaları retrospektif olarak incelendi. Hastaların yaş, cinsiyet, idrar pH, dansite, lökosit, eritrosit, keton, nitrit ve protein değerleri excel dosyası halinde tabloya aktarıldı ve istatistiksel çalışma yapıldı. Çalışmamıza 163 (%74,4) ü erkek, 56 (%25,6) sı bayan olmak üzere 219 hasta dahil edilmiştir. Ortalama değeri 48,46. Medyan değeri 47. St. sapma 19,09. Minumum yaş değeri 20 Maksimum yaş değeri 89 dur.
Özet (Çeviri)
We retrospectively reviewed the files of patients who were admitted to the Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Emergency Department with diagnosis of urinary tract infection (U.T.I) for one year period between January 2016 and December 2016. The age, gender, urine pH, density, leukocyte, erythrocyte, ketone, nitrite and protein values of the patients were transferred to the table as excel files and statistically analysed. A total of 219 patients, 163 (74.4%) male and 56 (25.6%) female, were included in the study. The mean value was 48.46. median value was 47. st.deviation was 19.09. The minimum age was 20 and the maximum age was 89 years.