Goal programlama ile orman kaynaklarının amenajmanı üzerine araştırmalar
Studies of forest resource management through goal programming
- Tez No: 46647
- Danışmanlar: PROF.DR. UÇKUN GERAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
IV oz Goal Programlama ile Orman Kaynaklarının Amenajmanı adı altında ele alınan bu araştırmanın temel amacı; Ulusal Ormancılık Amaçları çerçevesinde orman kaynaklarının çok amaçlı kullanımını sağlamaktır. Bu çalışmada; araştırma alanı içinde mevcut ve yetenekleri belirlenmiş toprakların, bu yeteneklerine ve belirlenmiş amaç ve hedeflerin gerçekleştirilmesine uygun alternatif üretim faaliyetlerine tahsis edilmesi süreci araştırılmıştır. Araştırmada çok amaçlı karar verme tekniklerinden Amaç (Goal) Programlama kullanılmıştır. Bu çalışma ile, orman kaynaklarının çok çeşitli ve birbirleriyle çelişen uzun dönem yönetim amaçlarını en uygun şekilde karşılayan yönetim alternatifleri (üretim ormanı, milli park, muhafaza ormanı ve mer'a) kombinasyonlarının seçimi ve bu alternatiflere orman arazi kaynaklarının tahsisi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDIES ON FOREST RESOURCE MANAGEMENT THROUGH GOAL PROGRAMMING The main aim of this study is to provide multiple use of forest resources in the light of National Forestry Objectives through goal programming technique. In this study; the allocation process of present and classified forest land in study area to alternative management activities, which are suitable to land capabilities and meeting determined objectives, and goals has been investigated and goal programming, a multi criterion decision making technique, has been used. With this study, combinations of management alternatives (production forest, national park, conservation forest and range) which best fit the long term conflicting management objectives have been selected and optimum allocations of forest land resources to them have been accomplished.