Adenotonsiller hipertrofili hastalarda kognitif fonksiyonlardan dikkat parametresinin değerlendirilmesi
Adenotonsiller hipertrofili hastalarda kognitif fonksiyonlardan dikkat parametresinin değerlendirilmesi
- Tez No: 466475
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU TATLIPINAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada oral kavite ve nazofarenksteki farklı obstrüksiyon tiplerinde (hem adenoid hem tonsil hipertrofisi, sadece adenoid hipertrofi, sadece tonsiller hipertrofi, normal grup) kognitif fonksiyonlardan dikkat parametresinin incelenmesi ile birlikte obstrüksiyon derecesi ve tipiyle dikkat arasındaki ilişkinin araştırılmasını hedefledik. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Bu kesitsel çalışmaya 7-14 yaş arası 80 tane hasta dahil edildi. Tonsil boyutları Brodsky skalası ile, adenoid boyutları fleksible nazofaringoskop ve lateral nazofarinks grafisi ile derecelendirildi. Hastalar obstruksiyon tiplerine göre dört gruba ayrıldı : sadece adenoid hipertrofisi (adenoid grade 3 ya da 4, tonsil grade 1 ya da 2), sadece tonsil hipertrofisi (adenoid grade 1 ya da 2, tonsil grade 3 ya da 4), hem adenoid hem tonsil hipertrofisi (adenoid ve tonsil grade 3 ya da 4) ve normal (adenoid ve tonsil grade 1 ya da 2) Dikkat fonksiyonunu değerlendirmek için her çocuğa Stroop testi uygulandı. Hayat kalitesi OSA-18 skoru ve Brouillette semptom skoru anketleri her çocuğun ailesine sorularak tamamlandı. BULGULAR: Normal grubun Stroop testi 1. ve 2. Bölüm süre puanları, sadece tonsil hipertrofisi olan grubun (1. Bölüm için p:0.049, 2. Bölüm için p:0.019) ve hem adenoid hem tonsil hipertrofisi olan grubun (1. Bölüm için p:0.039, 2.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: In this study, we aimed to investigate to examine attention parameter which is one of cognitive functions at different obstruction types (adenoid and tonsil hypertrophy, adenoid hypertrophy only, tonsillar hypertrophy only and normal ) at oral cavity and nasopharynx and the relationship between obstruction level, type and attention. METHODS: 80 patients who are 7-14 year old, have been included the cross sectional study. Tonsil size has been scaled via Brodsky scale, adenoid size has been categorized via flexible nasophrayngoscope and lateral nasophrayngeal radiograph. Patients have been divided into four groups according to obstruction types: adenoid hypertrophy only( adenoid grade 3 or 4, tonsil grade 1 or 2), tonsillar hypertrophy only( adenoid grade 1 or 2, tonsil grade 3 or 4), adenoid and tonsil hypertrophy (adenoid and tonsil grade 3 or 4) and normal (adenoid and tonsil grade 1 or 2). In order to evaluate attention function, Stroop Test has been performed. Quality of life (OSA-18) and Brouillette symptom score questionnaire have been completed with each child's parents.