Parsiyel ACL(anterior crusiat ligament) rüptürlerinde artroskopik tek band rekonstruksiyonunun klinik ve radyolojik değerlendirilmelerin total ACL rüptürü rekonstruksiyon vakaları ile karşılaştırılması
Comparison of clinical and radiological evaluations of partial ACL(anterior crusiat ligament) ruptures-arthroscopic single-band reconstruction with total ACL rupture reconstruction case
- Tez No: 466476
- Danışmanlar: DR. HAKAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Parsiyel ACL(Anterior Crusiat Ligament) Rüptürlerinde Artroskopik Tek Band Rrekonstruksiyonun Klinik ve Radyolojik Değerlendirilmelerin Total ACL Rüptürü Rekonstruksiyon Vakaları ile Karşılaştırılması Amaç: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne Nisan 2015 ile Ağustos 2016 tarihleri arasında başvuran, ön çapraz bağ rüptürü tanısı konan,parsiyel ön çapraz bağ rüptürü olan hasta grubu ile total ön çapraz bağ rüptürü olan hasta grubunun klnik ve radyolojik sonuçlarının karşılaştırılması Gereç ve Yöntem: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Numune Eğitim Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği'ne Nisan 2015 ile Ağustos 2016 tarihleri arasında başvuran, ön çapraz bağ rüptürü tanısı konan,parsiyel ön çapraz bağ rüptürü olan 26 hasta ile total ön çapraz bağ rüptürü olan 26 hasta prospektif olarak preoperatif-peroperatif-postoperatif incelendi. İki hasta grubunun; klinik olarak IKDC,Lysholm ve KSS skorları ve fonksiyonel durumları hesaplandı.Postoperatif olarak femoral ve tibial tünel çapları ölçüldü.Tüm parametreler hasta grupları arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen hastaların % 29'nun AM band, % 21'nin PL Band ve % 50'nin Total band hastasıydı. Hastaların % 60'nın sağ taraf ve % 40'nın sol taraf hastası olduğu tespit edildi. 52 hastanın %88'i erkek, %12'si kadındı. En küçük yaş 18, en büyük yaş ise 50 olup; ortalama takip süresi 12 aydı. Hastaların preop IKDC skoru ölçümlerinin parsiyel ve total band grubuna göre farklı olduğu parsiyel grubu hastaların preop IKDC skoru ölçümlerinin total band grubuna göre daha yüksek olduğu tespit edildi.(t=4,21,p=0,01,p
Özet (Çeviri)
Comparison of Clinical and Radiological Evaluations of Partial ACL (Anterior Crusiat Ligament) Ruptures-Arthroscopic Single-Band Reconstruction with total ACL Rupture Reconstruction Cases Aim: Comparisons of clinical and radiological findings for a group of patients with partial anterior cruciate ligament rupture and diagnosed as anterior cruciate ligament rupture and a group of patients with total anterior cruciate ligament rupture applied to the Department of Orthopaedics and Traumatology at Department of Health Sciences in Adana Numune Training and Research Hospital between April 2015 and August 2016. Materials and Methods: A total of 26 patients with partial anterior cruciate ligament rupture who were diagnosed with anterior cruciate ligament rupture and 26 patients with total anterior cruciate ligament rupture that applied to the Department of Orthopaedics and Traumatology at Department of Health Sciences in Adana Numune Training and Research Hospital between April 2015 and August 2016, were examined prospectively ;preoperatively, peroperatively and postoperatively. The IKDC, Lysholm and CSSS scores and functional status of the patients were calculated clinically. Postoperative femoral and tibial tunnel diameters were measured. All parameters were compared between the patient groups. Results: Of the patients included in the study, 29% had AM band, 21% had PL band and 50% had Total band disease. It was found that 60% of the patients were on the right side and 40% were on the left side. 52% of 88 patients were male and 12% were female. The youngest age was 18 and the oldest age was 50. Patients were followed for an avaregae of 12 months. The preop IKDC scores of patients are different with respect to partial and total band groups.