İstanbul amatör kümede görev yapan antrenörlerde stres belirtileri ve kullandıkları başa çıkma yöntemleri
Stress symptoms and copings in the coaches in istanbul amateur climate
  1. Tez No: 466504
  2. Yazar: İBRAHİM KURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Spor, Psychology, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, İstanbul amatör kümede görev yapan antrenörlerin yaşanılan strese karşı nasıl stres belirtisi gösterdiği ve kullanılan başa çıkma yöntemlerinin belirlenmesidir. Araştırmanın evrenini İstanbul amatör spor kulüplerinde görev yapan antrenörler oluşturmaktadır. Araştırma için uygun örnekleme yöntemiyle 120 antrenör araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırmada veri toplama aracı olarak algılanan stres düzeyi ölçeği ve stresle başa çıkma tarzları ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada toplanan veriler SPSS 16.0 paket programında değerlendirmeye alınmış ve verilerin analizi için, tanımlayıcı istatistikler yapılmış, ortalama ve standart sapma değerleri hesaplanmış, değişkenlerin parametrik olup olmadıklarını öğrenmek için Kolmogrov-Smirnov testi uygulanmış, çalışmada yer alan hipotezlerin testinde anlamlılık düzeyi 0.05 olarak alınmıştır. Gruplar arasındaki farklılığın belirlenmesi için bağımsız t-testi, one way anova ve tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Araştırmanın sonucunda antrenörlerin stres belirtileri arttıkça stresle başa çıkma yöntemlerinin arttığı, yaş ve cinsiyetin stres kaynakları konusunda etkili olduğu, stresle başa çıkma yönteminin, üniversite mezunlarının daha yüksek stres belirtilerine sahip olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarımız göstermektedir ki antrenörlerin algıladıkları stres düzeyi yükseldikçe stresle baş etme de kullandıkları sağlıklı başa çıkma stillerini kullanımları da artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine how the stressors of the coaches working in the amateur cluster in Istanbul are manifesting stress and how to use them. The universe of the research is composed of trainers working in Istanbul amateur sports clubs. 120 coaches were proper sampled for the study. In the study, perceived stress level scale and stress coping styles scale were used as data collection tool. The data collected in the study were evaluated in the SPSS 16.0 package program. For the analysis of the data, descriptive statistics were calculated, mean and standard deviation values were calculated, Kolmogrov-Smirnov test was applied to find out whether the variables were parametric and the level of significance was taken as 0.05 in the test of hypotheses in the study. Independent t-test, one way ANOVA and one-way ANOVA were performed to determine the difference between the groups. As a result of the research, it was determined that as the stressors of coaches increased, stress coping methods increased, age and sex were effective on stress sources, and stress coping had higher stress symptoms of college graduates. Our research results show that as the level of stress perceived by coaches increases, the use of healthy coping styles that they cope with are also increasing.