Term yenidoğanda kanguru bakımının ağrı üzerine etkisi
The effect of kangaroo mother care on the pain in term newborn
- Tez No: 466507
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL SEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, term yenidoğanlarda aşı uygulaması sırasında kanguru bakımının, bebeğin ağrı düzeyine ve fiziksel parametreleri üzerine etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışma, pararel gruplu randomize kontrollü bir çalışmadır. Araştırmaya rastgele örnekleme yöntemi ile toplam 128 termde yenidoğan alınmıştır. Örneklem büyüklüğü power analizi ile belirlenmiştir. Araştırma verileri Kütahya Merkez Gaybiefendi ve Fatih ASM'de Mayıs-Eylül 2016 tarihleri arasında toplanmıştır. Verilerin toplanmasında; Sosyodemografik Bilgi Formu, Yenidoğan Tanılama Formu, NIPS Yenidoğan Ağrı Skalası, pulse oksimetre ve kronometre kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 22 ve SAS 9.3 paket programlarında yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, ki kare testi, shapiro–wilk testi, bağımlı gruplar arasında t testi, bağımsız gruplar arasında t testi, tukey testi, tekrarlanan ölçümlü varyans analizi kullanılmıştır. İstatistiksel testlerde p0.05). Aşı uygulaması öncesinde, sırasında ve sonrasında girişim ve kontrol grubundaki yenidoğanların NIPS puanları ve oksijen saturasyonları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu belirlenmiştir (p0.05) diğer karşılaştırmalarda istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır (p0.05) aşılama sonrasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır (p0.05).
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to identify the effect of kangaroo mother care on the level of pain and physical parameters of term newborns during vaccination procedures. The study is of parallel group, randomized and controlled design. The method of random sampling was used to a total of 128 term newborns. The size of the sample was determined using power analysis. Data for the research were collected at Kütahya Merkez Gaybiefendi and Fatih FHC over the period May - September 2016. The data collection instruments were a Sociodemographic Questionnaire, Newborn Identification Form, the Neonatal Infant Pain Scale, a pulse oximeter and a chronometer. Data analysis was carried out with the SPSS 22 and SAS 9.3 package programs. Descriptive statistics, the chi-square test, the Shapiro-Wilk test, the dependent samples t test, independent samples t test, Tukey's test, and repeated measures variance analysis were used in the analysis. Statistical significance was accepted as p0.05). Statistically significant differences were detected between the newborns' NIPS scores and oxygen saturation levels before, during and following the vaccination procedure (p0.05), the other comparisons did indicate significant differences (p0.05), a statistically significant difference was found following the vaccination (p0.05).