TERM yenidoğanlarda kanguru bakımının fizyolojik tartı kaybına etkisi
The effect of kangaroo care on the LOSS of physiologicial WEİGHT in TERM new BORN
- Tez No: 805624
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu randomize kontrollü deneysel çalışma, term yenidoğanlarda kanguru bakımının fizyolojik tartı kaybına etkisini belirlemek amacıyla gerçekleştirildi. Ekim 2019- Nisan 2022 tarihleri arasında yürütülen bu çalışmaya İstanbul'da bulunan bir üniversite hastanesinde doğan ve aynı üniversitesinin bebek odasında takip edilen, çalışma kriterlerine uyan 51 deney ve 51 kontrol grubunda olmak üzere 102 yenidoğan çalışmaya dahil edilmiştir. Deney grubu yenidoğan annelerine rutin uygulanan hemşirelik bakımına ek olarak kanguru bakımı eğitimi verildi. Her iki gruba da anne sütünün ten tene temasın önemi anlatıldı. Çalışmaya katılmayı kabul eden annelere Anne Bilgi Formu, Yenidoğan Bilgi Formu dolduruldu. Çalışma sürecinde yenidoğanların tartı, bilirubin, emzirme, formül mama, diürez, defekasyon, Kanguru Bakımı (KB) sayısının kaydedildiği Bebek İzlem Formu A (Hastane) ve Bebek İzlem Formu B (Taburculuk) kullanıldı. Deney ve kontrol grubu arasında emme, formül mama ile beslenme, diürez ve defekasyon sayıları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Kanguru bakımının yapıldığı deney grubunda emzirme sayısının artışı ile birlikte, diürez ve defekasyon sayısında da artış görülürken formül mama ile beslenme sayısında azalma görülmektedir. Yenidoğanların doğum tartısı, taburculuk tartısı (24.saat), ilk kontroldeki tartısı (48. saat) ve taburculuğun yedinci günündeki tartısı ile karşılaştırılmıştır. KB uygulanan deney grubu yenidoğanların, kontrol grubuna kıyasla taburculuk sonrası ilk kontroldeki (48. saat), taburcu edildiği yedinci gün tartı kaybı oranının daha az olduğu görülmüştür. Sonuç: Term yenidoğanlarda kanguru bakımı emme sayısını, süresini ve anne sütü miktarını artırarak fizyolojik tartı kaybını azaltmıştır.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled experimental study was carried out to determine the effect of kangaroo care on physiological weight loss in term newborns. The study was conducted in university hospital between October 2019 and April 2022. The study included 102 newborns, 51 in the experimental group and 51 in the control group, who were born in a university hospital in Istanbul and followed up in the baby room of the same university. In addition to routine nursing care, newborn mothers in the experimental group were given training on the kangaroo care. The importance of skin-to-skin contact of breast milk was explained to both groups. Mother Information Form and Newborn Information Form were filled in for mothers who agreed to participate in the study. During the study period, Infant Follow-up Form A (Hospital) and Infant Follow-up Form B (Discharge) were used to record the weight, bilirubin, breastfeeding, formula, diuresis, defecation, Kangaroo Care (KC) number of newborns. A significant relationships was found between the numbers of sucking formula feding, diuresis and defecation between the experimental and control groups. In the experimental group in which Kangaroo Care was made, with the increase in the number of breastfeeding, the number of defecation and diuresis increased, while the number of formula feding decreased. Weighing follow-up in newborn was calculated by comparing the birth scale with the discharge scale (24th hour), the first control weigh (48th hour) and the weight on the seventh day of discharge. It was observed that the rate of weight loss was less on the seventy day of discharge in the first control after discharge (48th hour) of newborns who underwent kangaroo care In conclusion, Kangaroo care for term newborns has a positive effect on physiological weight loss by increasing the number of suckling, duration and amount of breast milk