Rekreasyonel amaçlı fitness yapan bireylerin egzersiz motivasyon, beslenme değişim ve fiziksel aktivite düzeylerinin araştırılması
The investigation of the individuals interested in fitness with recreational objectives and also researching their exercise motivation, change of nutrition and physical activity levels
  1. Tez No: 466518
  2. Yazar: ÖMER ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN ŞENTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu araştırma rekreasyonel amaçlı fitness branşı ile ilgilenen bireyleri egzersize motive eden faktörler ile bu bireylerin beslenme değişim süreçleri ve fiziksel aktivite düzeylerinin farklı değişkenler açısından incelenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma Grubunu 2016-2017 yılları arasında Pamukkale Üniversitesi Ömer Halis demir araştırma ve uygulama merkezinde 17 yaş ve üzeri farlı meslek grubundan 561 (%53,5) Erkek, 489 (%46,5) Kadın olmak üzere 1050 rekreasyon amaçlı fitness branşıyla ilgilenen katılımcılar oluşturmaktadır. Araştırmanın amacına ulaşmak için ''Rekreasyonel Egzersiz Motivasyon Ölçeği'' , ''Beslenme Değişim Süreçleri Ölçeği'' , ''Uluslar Arası Fiziksel Aktivite Ölçeği (Kısa Formu)'' ve araştırmacı tarafından oluşturulan ''Kişisel Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesi aşamasında veriler Microsoft Excel 2007 programında düzenlenmiş, SPSS 21 for Windows paket program kullanılarak çözümlenmiştir. Elde Edilen verilerin dağılımlarının nasıl olduğuna ilişkin fikir edinmek amacıyla kolmogorovsmirnov testi sonuçları incelenmiş olup verilerin normal dağılım göstermediği belirlenmiştir. Katılımcıların Fiziksel Aktivite düzeyi, Beslenme değişim süreçleri ve rekreasyonel egzersiz motivasyon düzeyleri cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu ve meslek durumu değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi için mannwhitney u testi ve kruskalwallis testleri uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been made with the intention of examining the factors motivating the individuals interested in fitness with recreational objectives and also examining these individuals' feeding period of change and their physical activity level from the point of view of different variables. The research group consistsof 1050 people of which 561 were men (53.5%) and 489 were women (46.5%) whose ages are ove 17 and who have different occupations and are interested in fitness with the intention of recreation between 2016 and 2017. The research was made in the Ömer Halis Demir Research and Application Center at Pamukkale University. For reaching the objective of the research,“the Recreational Exercise Motivation Scale”,“Nutrition Periods of Change Scale”, International Physical Activity Scale (Short Form)“ and the ”Personal Information Form" which was formed by the researcher were utilized. At the phase of assessment of the data, the data were analyzed by using the packaged software SPSS 21 for Windows which is arranged in Microsoft Excel 2007. For having an idea about the distribution of the data obtained, the results of the kolmogorovsmirnov test were examined, and it was found that the data didn't show a normal distribution. Mannwhitney u test and kruskalwallis tests were applied for the purposes of determining whether the physical activity level of the participants, their nutrition change periods and their recreational exercise motivation levels become different meaningfully according to the variables of gender (sex), age, marital status, educational status, and occupational status.