Bruselloz tanısında jel santrifügasyon yönteminin tanısal performansının değerlendirilmesi
Evaluation of the diagnostic performance of gel centrifugation method in the diagnosis of brucellosis
- Tez No: 466539
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNER SÖYLEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bruselloz tanısında kullanılan Rose Bengal (RB) tarama testi ve Coombs'lu Standart Tüp Aglütinasyon (CTA) testleriyle, Türkiye'de geliştirilmiş olan ve jel santrifügasyon tekniğiyle çalışılan yeni bir yöntem olan Coombs'lu Gel Testin (CGT) performanslarının karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bruselloz öntanısıyla gönderilen kan örnekleri öncelikle RB ile taranmış, daha sonra tüm örnekler CTA ile 1:10–1:5120 dilüsyon aralığında çalışılmıştır. Ayrıca örnekler CGT tarama testine alınmış ve CGT tarama testiyle pozitif bulunan örnekler CGT ile dilüsyonlu çalışılmıştır. Bulgular: Toplam 737 örnekten RB pozitiflerin (n:132) tamamı CGT tarama ile pozitif bulunmuştur. Bu örneklerin 82'si (% 62.1) CTA ile, 105'i (% 79.5) ise CGT ile tanı kriteri olan ≥ 1:160 titrede bulunmuştur. RB negatif olup CTA ile 1:10–1:40 pozitif bulunan 105 örneğin 91'i (% 86.6) CGT tarama ile de negatif bulunmuştur. Pozitif saptanan 14 (% 13.3) örneğin ise CGT dilüsyon testi ile sadece 2'sinde ≥ 1:160 titre saptanmıştır. Diğer yandan CTA ile şüpheli pozitif olarak düşünülen 1:40 ve 1:80 titredeki 63 örnekten 44'ünde ( % 69.8) CGT ile 1-4 kat daha fazla titre saptanmış olup bunların 24'ü (% 54.5) CGT ile 1:160-1:640 titreler vermiştir. CTA ile ≥ 1:160 titredeki 74 örneğin 55'inde ( % 74.3) CGT ile 1-4 kat daha fazla titreler saptanmış sadece 4 örnekte (% 1.3) CTA'ya kıyasla 1 kat düşük titre gözlenmiştir. Çalışmamızda RB ve CTA testlerinin her ikisinde de negatif olan 500 örneğin tamamı CGT tarama ile de negatif saptanmıştır. Sonuç: Yeni ve hızlı bir test olan CGT bruselloz tanısında CTA'ya kıyasla çok daha net sonuçlar üretmekte olup rutin mikrobiyoloji laboratuvarlarında kullanılabilecek ülkemizde üretilmiş başarılı bir test gibi görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the diagnostic performance of Coombs Gel Test (CGT) for brucellosis which is a new method using gel centrifugation technique and developed in Turkey; and to compare it with Rose Bengal (RB) screening test and Standard Coombs Tube Agglutination (CTA). Material and Methods: All blood samples sent with brucellosis prediagnosis were screened with RB at first, then studied between 1:10-1:5120 dilutions with CTA. In addition, CGT screen test was applied to the samples, and the positive samples detected by CGT screen test were also studied with CGT dilution technique. Results: Among 737 samples, all RB positive samples (n:132) were found to be positive by CGT screening. 82 (62.1%) and 105 (79.5%) of these samples were found positive in ≥1:160 titer as the diagnostic criterion with CTA and CGT, respectively. Among the RB test negative samples (n:105), 91 (%86.6) were detected positive with CTA in titers of 1:10-1:40; were also found to be negative by CGT screen test. Among samples detected as positive by CGT screen test (n:14), only two were found to be positive in titers of ≥1:160 by CGT dilution test. On the other hand, 1-4 fold higher titers was detected with CGT in 44 (69.8%) of 63 samples which were given between 1:40 and 1:80 titers with CTA and considered as suspected positive, also 24 (%54.5) of those yielded 1:160-1:640 titers with CGT. 1-4 fold higher titers were detected with CGT in 55 (74.3%) of 74 samples yielded ≥1:160 titer with CTA, and one fold lesser titer was seen in only 4 samples (1.3%) when compared to CTA. 500 samples that were negative in both RB and CTA tests were also found to be negative with CGT screening in our study. Conclusions: CGT; which is a new and rapid test, provides much more clear results than CTA in the diagnosis of brucellosis, and seems to be a successful test developed in our country that can be used in routine microbiology laboratories.