Polikistik over sendromlu kadınlarda kurkumin veya beyaz fasulye ekstresi desteğinin biyokimyasal ve antropometrik parametreler üzerine etkisi
The effect of curcumin or white bean extract on biochemical and anthropometric parameters in women with polycystic ovary syndrome
  1. Tez No: 466553
  2. Yazar: SABİHA ATAÇ ASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışma, PKOS'lu hastalarda kişiye özel diyet tedavisi ile birlikte kurkumin veya beyaz fasulye ekstresi(Phaseoleus vulgaris) desteğinin uygulanarak antropometrik ölçümlere ve bazı kan biyokimyasal bulgularına olan etkilerin araştırılması amacıyla planlanmıştır. 45 PKOS tanısı almış gönüllü 3 gruba ayrılmıştır. 8 hafta boyunca,zayıflama diyetine ek olarak 1.gruba (n=15) kurkumin desteği, 2.gruba (n=15) beyaz fasulye ekstresi desteği ve 3.gruba yalnızca zayıflama diyeti uygulanmıştır. Çalışma başında konulan %2-5 ağırlık kaybetme hedefi tüm gruplar arasında benzer bulunmuştur (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of personal diet therapy with curcumin or white bean extract (Phaseoleus vulgaris) on anthropometric measurements and some biochemical parameters in patients with polycystic ovary syndrome (PCOS). The study was conducted on 45 diagnosed volunteer PCOS patients who are divided into 3 groups. During 8 weeks period, the first group (n=15) was treated with the combination of curcumin extract and weight loss diet, the second group (n=15) was treated with the combination of white bean extract and weight loss diet, the third group (n=15) was treated only weight loss diet. According to the evaluation of weight loss target (2-5% of the body weight), all groups are similar.