Kardiyoloji servisinde tedavi gören hastalarda ruh sağlığı özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of mental health characteristics in patients who are treated in cardiology service
  1. Tez No: 466552
  2. Yazar: NİHAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Kardiyovasküler hastalıklar Dünya nüfusun %35,3'ünü etkilemekte ve önlenebilir ölüm nedenlerinin başında yer almaktadır. Yol açtıkları morbidite ve mortalite nedeniyle yıllık maliyetleri en yüksek tanı grubudur. Ruhsal hastalıklar kardiyovasküler hastalıkların morbidite ve mortalitesini artırır. Bu nedenle kardiyovasküler hastalıklara en sık eşlik eden ruhsal bozuklukların saptanması koruma ve tedaviye yönelik girişimlerde yol gösterici olacaktır. Fiziksel hastalık varlığında bedensel belirtilerin kökenini (ruhsal/fiziksel) ayırt etmek güçleşmektedir. Depresyon, anksiyete ve somatizasyona bağlı bedensel belirtilerle fiziksel hastalığa bağlı belirtiler karışabilir. Bu durum da tanı koymak güçleşir. Bu güçlüğü aşmak için 1990 yılında Psikosomatik Araştırmalarda Tanı Kriterleri (DCPR) geliştirilmiştir. Bu çalışmada kardiyoloji kliniğinde tedavi gören hastalarda depresyon, anksiyete ve somatizasyon belirtileri DCPR, HAD ve Briquet sendromu tanı ölçütleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Hasta grupta DCPR'nin sağlık anksiyetesi, hastalık inkarı, yıl dönümü reaksiyonu, Tip A kişilik ve aleksitimi alt ölçekleri, Briquet toplam puanları ve HAD depresyon puanı anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. DCPR somatizasyon alt kümesi ile anlamlı sonuç elde edilememesine rağmen Briquet Sendromu Tanı Ölçütlerinin anlamlı çıkmasının nedeni bedensel hastalığa bağlı belirtilerin dışlanmaması olabilir. Bundan sonraki çalışmalarda DCPR tanılarının kalp hastalığının prognozu üzerindeki etkisinin araştırılması ve tedaviye yönelik yaklaşımların geliştirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases affect 35.3% of the world population and are at the forefront of preventable causes of death. Their annual cost is highest due to the morbidity and mortality they cause. Mental illnesses increase the morbidity and mortality of cardiovascular diseases. Therefore, the detection of psychiatric disorders that are most often associated with cardiovascular diseases will lead to initiatives for protection and treatment. In the presence of physical illness, it is difficult to distinguish the origin (spiritual / physical) of somatic symptoms. Physical symptoms related to depression, anxiety and somatization may be confused with symptoms related to physical illness. This makes diagnosis difficult. In 1990, Diagnostic Criteria in Psychosomatic Research (DCPR) was developed to overcome this difficulty. In this study, depression, Anxiety and somatization were assessed using the diagnostic criteria of DCPR, HAD, and Briquet syndrome. In the patient group, DCPR health anxiety, illness deprivation, anniversary reaction, Type A personality and alexithymia subscales, Briquet total scores and HAD depression scores were significantly higher. Despite the lack of significant results with the DCPR somatization subset, the significance of the Briquet Syndrome Diagnostic Criteria may not be excluded due to the underlying cause of the disease. Subsequent studies are required to investigate the effect of DCPR diagnoses on the prognosis of heart disease and to develop approaches to treatment.