Görsel kontrol faaliyetlerinin incelenmesine yönelik yaklaşım ve bir montaj hattında uygulama
An approach to assess the visual control activities and an application in an assembly line
- Tez No: 466569
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA HAKTANIRLAR ULUTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Belirlenen kalite hedeflerine en düşük kalite maliyeti ile ulaşabilmek adına kontrol noktalarının doğru bir şekilde tespit edilmesi ve bu kontrol noktalarının etkinliğini arttırabilmesi işletmeler için önemli konulardan birisidir. Bu amaçla sistematik bir yaklaşım önerilmiştir ve özellikle operatörler tarafından gerçekleştirilen görsel kontrol sırasında karşılaşılan problemlerin belirlenebilmesi ve daha sonra yapılan iyileştirme önerilerinin etkinliğini değerlendirebilmek üzere Göz Takip Sistemi Teknolojisinden de yararlanılmıştır. Uygulamanın gerçekleştirildiği beyaz eşya firmasının montaj hattına ait geçmiş yıllara ait kalite maliyetlerine ilişkin verileri incelenmiş ve kontrol faaliyetleri göz takip cihazı ile kayıt altına alınmıştır. Tanımlanan kontrol bölgeleri detaylı bir şekilde değerlendirilmiş ve hem zihinsel zorlanmayı azaltacak hem de metot iyileştirmeyi sağlayacak düzenlemeler önerilmiştir. Gerçekleştirilen iyileştirmeler sonrasında, yeniden veri derlenmiş ve analizler sonucunda, tanımlanan kontrol bölgeleri için odaklanma süresi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark olduğu tespit edilmiştir. Önerilen yaklaşım yardımıyla kalite maliyetlerinin azaltılması ve üretim hattında bulunan iş istasyonlarının kontrol ve işlem süreleri açısından dengelenmesi mümkün olmuştur.
Özet (Çeviri)
It is important to define the right quality control points and to improve their efficiency to reach the pre-defined quality goals with minimum quality costs for each organisation. This study proposes a systematic approach and utulizes eye-tracking technology to identify and optimize the visual control activities executed by the operators. An assembly line of a household appliance manufacturing plant is chosen to apply the steps of the approach. The workstation that is more problematic in terms of control activities is determined base on the previous years' quality costs data. Duration of assembly and control activities are recorded by using an eye-tracker. Data obtained for Area of Interest (AOI) are assesed carefully and improvements to reduce cognitive load and increase methods are suggested. After the suggestions are implemented, data for new workstation design is gathered again and statistical analysis identifed that there is a significant difference in terms of fixation duration for AOI. Proposed approach has a potential to help reduce quality costs and balance the control and assembly time.