Fuzzy lineer dönüşümler üzerine
On the fuzzy li̇near maps
- Tez No: 466580
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, fuzzy vektör uzayları arasındaki fuzzy lineer dönüşümler ele alınmıştır ve özellikleri incelenmiştir. İlk bölümde klasik grup teori ve fuzzy kümelerle ilgili bazı temel tanım ve kavramlara yer verilmiştir. Sonraki bölümde fuzzy vektör uzayının cebirsel özellikleri, fuzzy taban ve fuzzy boyut kavramı incelenmiştir. Tezin son bölümünde ise sonlu boyutlu fuzzy vektör uzayların fuzzy lineer dönüşümleri ve fuzzy lineer dönüşümlerin fuzzy alt uzayı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, fuzzy vector maps between fuzzy vector spaces are examined. In the first chapter, classic group theory and basic definitions and notions of fuzzy sets are given. In the next chapter, algebraic properties of fuzzy vector space, notion of fuzzy base and fuzzy dimension are examined. In the last chapter, the fuzzy linear maps of finite dimensional spaces and the fuzzy subspace of a space of fuzzy linear maps and are given