Deneysel karbon tetraklorür toksisitesi üzerine krosinin koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the protective effects of crosin on experimental carbon tetrakloride toxicity
- Tez No: 466596
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Safran bitkisi incelendiğinde birçok hastalığın tedavisinde olumlu yönde cevap verdiği keşfedilerek antioksidanlar arasında yerini almıştır. Çalışmamızda“deneysel karbon tetraklorür toksisitesi üzerine krosinin koruyucu etkilerinin araştırılması”amaçlanmıştır. Deney hayvanları biriminden temin edilen 50 adet Wistar rat random olarak her grupta 10 hayvan olacak şekilde beş gruba ayrılmıştır. Bu gruplar; 1.grup (Kontrol grubu); 1 ml/kg/gün serum fizyolojik uygulandı. 2.grup (Mısır yağı grubu); 1 ml/kg/gün mısır yağı uygulanan grup uygulandı. 3.grup (Krosin grubu); 100 mg/kg/gün krosin uygulandı. 4.grup (CCl4 grubu): 1:1 oranında karbon tetraklorür mısır yağı içinde çözülerek günaşırı uygulandı. 5.grup (CCl4+Krosin grubu): 100 mg/kg krosin ve 1:1 oranında karbon tetraklorür mısır yağı içinde çözülerek günaşırı uygulandı. Uygulanan tüm kimyasallar her sıçana 1 ml/kg hacimde ve ağız yoluyla (gavajla) uygulandı. Yapılan tüm uygulamalar her gün aynı saatte düzenli olarak 15 gün boyunca tekrarlanmıştır. Bu çalışmada ratlara, 15 gün boyunca günaşırı olarak kanserojen bir madde olan karbon tetraklorür uygulanarak karaciğer, ince ve kalın bağırsak dokuları üzerindeki hasarlar biyokimysal ve histopatolojik olarak incelendi. Bu amaçla alınan doku örneklerinde redükte glutatyon (GSH), malondialdehit (MDA, en önemli lipid peroksidasyon ürünü), total antioksidan seviyesi (TAS) ve total oksidan seviyeleri (TOS) ile katalaz ve süperoksitdismutaz enzim düzeylerine bakıldı. Ayrıca serumda, karaciğer fonksiyonunu gösteren ALT, AST ve ALP düzeyleri de ölçüldü. Bunun yanında iyi bir antioksidan olan safranın aktif içeriklerinden biri olan krosin ile de bu hasarın giderilebilip giderilemeyeceği de test edildi. Ratların karaciğer, ince ve kalın bağırsak dokularında CCl4 uygulaması ile ortaya çıkan oksidatif stres ile meydana gelen hasar sonucu GSH ve TAS içeriği azalırken SOD ve CAT aktivitesi ile MDA (lipid peroksidasyonu son ürünlerinden biri) ve TOS seviyelerinde yükselme olduğunu belirledik.
Özet (Çeviri)
When the saffron plant is examined, it has been found among many antioxidants that it has responded positively to the treatment of many diseases. In our study, it was aimed to“investigate the protective effects of crocin on experimental carbon tetrachloride toxicity”. 50 Wistar rats obtained from the experimental animal unit were randomly divided into five groups as 10 animals in each group. These groups are; Group 1 (Control group); 1 ml / kg / day saline was applied. Group 2 (corn oil group); 1 ml / kg / day corn oil applied group was applied. Group 3 (Crosin group); 100 mg / kg / day of crossover was administered. Group 4 (CCl4 group): Carbon tetrachloride was dissolved in corn oil at a ratio of 1: 1 and applied over time. Group 5 (CCl4+Crosin group): 100 mg / kg crossover and 1: 1 carbon tetrachloride were dissolved in corn oil and applied over time. All applied chemicals were administered by mouth (gavage) with 1 ml / kg volume of each rat. All applications were repeated regularly for 15 days at the same time every day. In this study, rats were treated with carbon tetrachloride, a carcinogenic agent for over 15 days, biochemical and histopathologically examined for liver, small and large intestinal tissues. For the purpose of this study, the levels of catalase and superoxide dismutase enzyme were examined in redissue glutathione (GSH), malondialdehyde (MDA, the most important lipid peroxidation product), total antioxidant level (TAS) and total oxidant levels (TOS). ALT, AST and ALP levels were also measured in the serum, indicating liver function. However, one of the active ingredients of bile which is a good antioxidant, crocin, has also been tested to see if this damage can be eliminated. We determined that SOD and CAT activity were elevated in MDA (one of the end products of lipid peroxidation) and TOS levels, while GSH and TAS contents were decreased by oxidative stress induced by CCl4 administration in the liver, small and large intestine tissues of rats.