Ratlarda, akrilamid kaynaklı olası oksidatif stres üzerine krosinin etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of crocine on possible oxidative stress with acrylamide
- Tez No: 466597
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYÜP ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada, ratlara akrilamid uygulanarak oksidatif strese bağlı oluşan oksidatif hasarın güçlü bir antioksidan özelliğe sahip krosin ile tedavi edilmesi amaçlanmıştır. Akrilamidin (AA) yüksek dozları canlılar için genotoksik, kanserojenik ve nörotoksiktir. Besinlerin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi ile akrilamid oluşmaktadır. Bu besinlerin tüketilmesiyle insanların vücuduna AA alınmaktadır. Gıdalarla alınan akrilamidin insan vücudunda ne tür hasarlara sebep olacağı tam bilinmediğinden dolayı gıda kaynaklı akrilamidin insan sağlığını tehdit edebileceği düşünülmektedir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), insanlarda 1mg akrilamidin her 100.000'de 1 kişide kansere sebep olduğunu belirlemiştir. Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi akrilamidin insan sağlığı üzerine olan etkisini 'insanlar için büyük olasılıkla bir kanserojen' ifadesini kullanmıştır. Avrupa birliği sınıflandırma sistemine göre akrilamid karsinojen, mutajen ve üreme sistemi üzerinde toksik etki bırakmaktadır. Doğal olarak bu etkinin oral yolla tek doz alımı sonrası ortaya çıktığı da belirtilmiştir. Oksidatif stres, hücrelerde Serbest Oksijen Radikallerinin (SOR) miktarının çok fazla yükselmesi veya hücrelerde bulunan antioksidanların azalması sonucu oksidanların artması durumudur. Böylece SOR yeterli düzeyde detoksifiye edilemediğinden dolayı hücrenin makromoleküllerine (nükleik asit, protein, karbonhidrat, lipid ) zarar vererek oksidatif hasarlar meydana getirirler. Hücrelerin savunmasında redükte glutatyon (GSH) radikallerin oluşturduğu hasara karşı korunmasında çok önemlidir. GSH güçlü nükleofil özelliğinden dolayı SOR ile direk reaksiyona girerek okside ürünlerin süpürülmesini sağlar.Hücrelerin GSH içeriği farklılık gösterdiği için farklı hücrelerin oksidatif strese karşı cevabıda farklı olmaktadır. Çalışmamızda 21 gün süre ile ratlara akrilamid ve krosin uygulanarak ince bağırsak, kalın bağırsak, karaciğer ve kan numuneleri alınmıştır. Alınan bu dokuların histopatolojik incelemeleri ve GSH, malondialdehid (MDA), superoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), total antioksidan (TAS) ve total oksidan (TOS) seviyelerine ve kanda AST, ALT ve ALP seviyelerine bakılarak ve akrilamid tarafından oluşan değişikliklerin krosin tarafından hangi oranda giderilebildiğine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to treat oxidative damage caused by oxidative stress by applying acrylamide to rats with crocin, which has a strong antioxidant property. High levels of acrylamide (AA) are genotoxic, carcinogenic and neurotoxic for the living. The cooking of foods at high temperatures causes the formation of akrialids in low quantities and is consumed by the human body by consuming these foods. Food-borne acrylamide is thought to threaten human health because it is not known exactly what causes damage to the human body. The World Health Organization (WHO) has determined that 1 mg of acrylamide in humans causes cancer in one person every 100,000. The International Center for Cancer Research has used the effect of acrylamide as a carcinogen for humans, most probably for humans. According to the European Union classification system, acrylamide has a toxic effect on carcinogen, mutagen and reproductive system. Naturally, this effect has also been shown to occur after oral administration of a single dose. Oxidative stress is a condition in which the amount of Free Oxygen Radicals (SOR) in the cells is increased too much or the antioxidants in the cells are reduced and the resulting oxidant / antioxidant balance is destroyed in favor of the oxidants. In this case, SOR causes oxidative damage by attacking the macromolecules of the cell (lipid, protein, carbohydrate, DNA) because SOR can not be sufficiently detoxified.In the defense of cells it is very important to protect against damage caused by reductive glutathione (GSH) radicals. Due to its strong nucleophilic nature, GSH reacts directly with SOR to sweep up the oxidation products. Because the GSH content of cells differs, different cells are different in response to oxidative stress. In our study, small intestine, large intestine, liver and blood samples were taken by applying acrylamide and crocin to rats for 21 days. The histopathologic analyzes of these tissues and the changes of AH, ALT and ALP levels and the changes caused by acrylamide were investigated in the levels of GSH, malondialdehyde (MDA), superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), total antioxidant (TAS) and total oxidant It has been looked at by the crosse where it can be removed.