Karabük'te bulunan yükseköğrenim öğrenci yurtlarının yurt binası planlama ilkeleri bağlamında değerlendirilmesi
Evaluation of dormitories for higher education students in the city of karabuk in the context of dormitory planning principles
  1. Tez No: 466598
  2. Yazar: SEBİLE MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET EMRE DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
Barınma sorunu, evinden uzakta üniversite eğitimi almaya başlayacak öğrencilerin karşılaştıkları problemlerinin başında gelmektedir. Bu problemin oluşma nedenlerinden biri de üniversitelerin, gerekli altyapıya sahip olmayan kentlerdeki hızlı gelişimidir. Gelişimin kontrolsüz bir şekilde devam etmesi ve ihtiyaca bağlı hızlı üretim; öğrencilerin ders zamanları dışında en çok vakit geçirdikleri barınma mekânları olan yurtlarda, onları sosyal ve kültürel birçok açıdan destekleyecek olan ve tüm yönleriyle düşünülmesi gereken unsurların gözden kaçırılmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda; yurtların, öğrencilerin akademik ve sosyal açıdan gelişimine önemli etkileri olduğu düşünülerek hazırlanmış olan çalışmada; Karabük'te bulunan yükseköğrenim öğrenci yurtları, yurt planlama ilkelerine göre analizleri yapılarak değerlendirilmiştir. Çalışmanın içeriğinde öğrenci yurdu kavramı ve tarihsel gelişimi, yurt tasarımını etkileyen faktörler ve tasarım yaklaşımları, Karabük ili ölçeğinde mevcut yurtların analizlerinin yapılması ve bunların sonuçlarının değerlendirmesi olmak üzere altı bölümden oluşan bir yol izlenmiştir. Öğrenci yurtlarının tanımı ve ilgili kavramların açıklanması, tarihsel süreç, denetim mekanizmaları ve yurt binalarının sınıflandırılması; literatür taraması ile incelenmiştir. Uygulanmış yurt örneklerinin detaylı değerlendirmeleri sonucunda yurt planlama ilkelerine ulaşılmıştır. Bu ilkeler; çalışma alanı olarak seçilen Karabük'teki öğrenci yurtlarının, tasarım bileşenlerine (vaziyet planları, kat planları, oda planları ve cepheler) ayrılarak, mevcut durumlarının analizlerinde kullanılmıştır. Analiz değerlendirmeler sonucunda ise; incelenen yurt binalarının karşılaştırılması yapılarak, mevcut binalarda uygulanan olumlu ve olumsuz noktalar tespit edilmiştir ve yurt binası tasarımına ilişkin ileriye yönelik öneriler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The issue of housing is one of the problems faced by the students who will start to graduate education away from their home. One of the reasons for this problem is the rapid development of the universities in cities that do not have the necessary infrastructure. The continuation of the development in an uncontrolled manner and the required rapid production have been causing the facts, that have to be considered in all ways and will support the students in many social and cultural aspects, to be overlooked in the dormitories which are the residential places for the students where they spend most of their times outside the classes. Within this context; in the study has been carried out by considering that the dormitories have vital effects on the academic and social development of the students, higher education dormitories located in Karabuk are evaluated by analyses according to dormitory planning principles. In the content of this study, the method which consists of six sections, namely the concept of dormitory and its historical development, the factors affecting the design of the dormitory and it's design approaches, the analysis of the existing dormitories in Karabük region and the evaluation of their results is followed. The description of dormitories and explanation of the related terms, historical process, control mechanisms and classification of dormitory buildings have been investigated by the literature review. In the result of the detailed evaluations of the applied dormitory samples, the dormitory planning principles have been obtained. These principles are used in the analysis of the students' current conditions by dividing the students' dormitories in Karabuk, which were chosen as the study area, into design components (site plans, floor plans, room plans and facades). In the consequence of evaluations of the analysis, by comparing the examined dormitory buildings, the positive and negative aspects applied in the existing buildings are determined and the suggestions related to the dormitory building design are given.