2015 Limantepe kazıları örneğinde sualtı arkeolojik eserlerinin ortaya çıkarılması ve belgelenmesi üzerine bir araştırma
A research on the discovery and documentation of underwater archaeological artifacts, in the case of 2015 Li̇mantepe excavations
  1. Tez No: 466599
  2. Yazar: ASENA ÖZGE ALACACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN ÖZKÖSE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmada, Limantepe'de gerçekleştiren sualtı kazı araştırmaları, yöntemleri ve yapılan çalışmalar sonucu ele geçen arkeolojik eserlerin neler olduğuyla ilgili bilgiler verilmiştir. Dünya'dan ve Türkiye'den örnekler verilerek, kazı çalışmalarının aşamaları ele alınmıştır. Sualtı kazı çalışmalarının teknoloji ile paralel olarak ilerlemesi ve çalışmaların giderek hızlanması sonucu Türkiye'de yapılan çalışmaların yeterliliği ve bu bağlamda kaynakların, malzemelerin tanımlamaları yapılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda, eserlerin hangi şartlar altında korunduğu incelenmiştir. Koruma kavramı kapsamında yalnızca taşınamaz eserler değil, taşınabilir eserlerin de son derece önem teşkil ettiği vurgulanmıştır. Bu çalışmalar esnasında en az zararla koruma yöntemleri ile eserlerin korunma durumlarının en üst seviyede tutulması ve sualtından çıkarılması uygulamalarının aktarılması amaçlanmıştır. Limantepe'de su üzerine çıkarılan eserlerin toprak altından çıkarılan eserlere oranla koruma uygulamaları çok daha zor işlemleri gerektirdiği için, daha fazla hassas davranılmış, uygulamalar profesyonel çalışanlar eşliğinde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca ele geçen eserlerin, dönemsel ve konumsal incelemeleri yapıldığında, son derece önemli bulgular elde edilmiş, 2015 yılı kazı çalışmalarında yapılan çalışmalar aktarılmaya çalışılmıştır. Yapılan kazı çalışmalarının, yöntem ve içerik bakımından avantajları, dezavantajları incelenmiş, bu bağlamda Türkiye'de bir sualtı kazısının nasıl yapıldığı ve çalışmaların uygulanabilirliği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, underwater excavation researches carried out in Limantepe, its methods and the results of the studies carried out were given information about what is the archaeological artifacts recovered. Examples from Turkey and the world were given and the steps of the excavation work were discussed. The progress of underwater excavation works in parallel with the technology and the accelerated progress of the studies have made the qualifications of the studies done in Turkey and the definitions of the resources and materials in this context. As a result of the studies done, the conditions under which the works are preserved are examined. It is emphasized that not only non-movable artifacts but also portable artifacts are of utmost importance within the scope of the protection concept. During these works, it is aimed to transfer at least the protection conditions of the works with the least damage protection methods and the applications of underwater removal. As the works on the water in Limantepe were much more difficult to protect than the artifacts that were extracted from the ground, they were treated more sensitively and the applications were carried out in the presence of professional workers. In addition, when the periodical and spatial analyzes of the uncovered works were made, extremely important findings were obtained and the works carried out in the excavation works of the year 2015 were tried to be conveyed. The advantages and disadvantages of excavation studies in terms of method and content have been examined. In this context, an underwater excavation in Turkey has been dealt with and the applicability of the studies has been discussed.