Ggg50 küresel grafitli dökme demirin delinebilirliğinin incelenmesi
An investigation into the drilling of ggg50 ductile iron
  1. Tez No: 466602
  2. Yazar: ALİ RIZA GAZANFER ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, GGG50 küresel grafitli dökme demir (KGDD) plakalar üzerine yekpare gövdeli karbür matkaplarla delikler delinmiştir. Delik delme işlemleri için üç farklı kesme hızı, üç farklı ilerleme değeri ve üç farklı matkap boyu kullanılmıştır. Kesme hızı, ilerleme değeri ve matkap boyunun delinen deliklerin ortalama yüzey pürüzlülüğüne (Ra) ve dairesellikten sapmasına (ovalitesine) etkileri araştırılmıştır. Delme işlemleri AlCrN kaplamalı K20 kalite karbür matkaplarla bir CNC dik işlem merkezinde kesme sıvısı kullanılmadan gerçekleştirilmiştir. Deney tasarımında Taguchi L9 dikey dizini kullanılmıştır. Elde sonuçlardan kesme hızının artması ve ilerleme değerinin azalması ile yüzey pürüzlülük değerinin genellikle düştüğü görülmüştür. Matkap boyunun artması ile de dairesellikten sapma değerlerinin arttığı görülmüştür. Anahtar Sözcükler : Küresel grafitli dökme demir, delik delme, yüzey pürüzlülüğü ve dairesellikten sapma. Bilim Kodu :916.3.028
Özet (Çeviri)
In this study, holes were drilled on GGG50 ductile iron plates using solid carbide drills. The holes were drilled using three different cutting speeds, three different feed rates and three different drill bit lengths. The influences of cutting speed, feed rate and drill bit length on the drilled holes average surface roughness (Ra) and out of roundness (ovality) were investigated. The drilling operations were carried out using AlCrN coated K20 grade carbide drill bits on a CNC vertical machining centre without coolant. The experimental design was performed using Taguchi's L9 orthogonal array. The obtained results showed that increasing cutting speed and decreasing feed rate generally resulted in reductions in surface roughness values. Increasing drill bit length increased the out of roundness values. Key Word : Ductile iron, drilling, surface roughness and out of roundness. Science Code : 916.3.028