Sıcak iş takım çeliğinin (TOOLOX 44) işlenebilirliğinin incelenmesi
An investigation into the machinability of hot work tool steel (TOOLOX 44)
- Tez No: 466603
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Talaşlı üretim, imalat sektöründe üretimin ana unsurunu oluşturmaktadır ve işlenebilirlik deneyleri her daim ana araştırma konusu olmuştur. Bu çalışmada, gelişen endüstride önemli bir yeri olan Toolox 44 sıcak iş takım çeliği (44 HRC) kullanılarak işlenebilirlik deneyleri gerçekleştirilmiştir. İşlenebilirlik kriterleri olarak, yüzey pürüzlülüğü, kesme kuvveti ve takım aşınması incelenmiştir.Yapılan deneyler frezeleme yöntemiyle dört farklı kesme hızında (150, 180, 210 ve 240 m/dak), dört farklı ilerleme miktarında (0,4, 0,8, 1,2 ve 1,6 mm/diş) ve iki farklı talaş derinliğinde (0,2 ve 0,4 mm) soğutma sıvısı kullanılmadan gerçekleştirilmiştir. Yapılan deneylerde oluşan kesme kuvvetleri ve yüzey pürüzlülükleri incelenmiştir. Sonuçlar neticesinde ilerleme miktarının artmasıyla yüzey pürüzlülük değerinin arttığı, kesme hızının artmasıyla kesme kuvvetlerinde azalma meydana gelmiştir. En düşük yüzey pürüzlülük değeri 180 m/dak kesme hızı, 0,4 mm/dev ilerleme miktarı, 0,2 mm talaş derinliğinde meydana gelirken (0,533 µm) en yüksek yüzey pürüzlülük değeri 180 m/dak kesme hızı, 1,2 mm ilerleme miktarı ve 0,2 mm talaş derinliğinde (3,126 µm) oluşmuştur. En düşük kesme kuvvetleri ise 0,4 mm talaş derinliğinde 0,4 ve 0,8 mm/diş ilerleme miktarında ve 180 m/dak kesme hızında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Machining production constitutes the main component of production in the manufacturing sector, and machinability experiments have been the main research topic at all times.In this study, machinability tests were carried out on Toolox 44 hot work tool steel (44 HRC) an important material in developing industry. As the machinability criteria, surface roughness, shear force and tool wear were investigated. The tests were carried out dry through milling method at four different cutting speeds (150, 180, 210 and 240 m/min), four different feed rates (0,4, 0,8, 1,2 and 1,6 mm/tooth) and at two different depth of cut (0,2 and 0,4 mm). Cutting forces developed during milling and surface roughness of the machined surfaces were measured. The results showed that increasing feed rate increased the surface roughness while increasing cutting speed decreased the cutting forces. The lowest surface roughness value (0,533 μm) was obtained at 180 m/min cutting speed, 0,4 mm/tooth feed rate and 0,2 mm depth of cut while the highest one (3,126 μm) was obtained at 180 m/min cutting speed, 1,2 mm/tooth feed rate and 0,2 mm depth of cut. The lowest cutting force was obtained at 0,4 mm depth of cut, 0,4 mm/tooth feed rate and 180 m/min cutting speed.