Küresel grafitli dökme demir yüzeyinin TiBC tabakasıyla kaplanabilirliğinin araştırılması
The investigation of coatability with TiBC layer of spherical graphite cast iron surface
  1. Tez No: 483784
  2. Yazar: EMRE PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kalıp malzemesi, takım ve dişlilerin kullanım süreleri aşınma ve korozyon nedeniyle sınırlıdır. Bu nedenle aşınma ve korozyonun önlenebilmesi, her geçen gün ekonomik anlamda daha büyük önem kazanmaktadır. Bu sorunları ortadan kaldırmak ve takım ömürlerini uzatmak için çalışmalar yapılmakta ve yeni malzemeler üretilmektedir. Kullanılan malzemeleri daha pahalı olan yenileri ile değiştirmek yerine, yalnızca yüzeylerinin aşınma, korozyon vb. özelliklerini geliştirmek daha ekonomik ve pratik bir yaklaşımdır. Bu çalışmada, GGG50 Küresel Grafitli Dökme Demirin yüzeyi farklı sıcaklık ve sürelerde kutu sementasyon tekniği kullanılarak TiBC kaplanmıştır. Böylelikle yüksek sertlik ve aşınma özellikleri ile beraber takım ömrünün uzatılması amaçlanmıştır. Deney sonrası kaplama tabakasının optik mikroskobi, taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve XRD analizleri, mikrosertlik ve aşınma testleri yapılmıştır. Böylelikle optimum kaplama kalınlığı ve aşınma direncine sahip kaplama parametresi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The life of molding material, tool and gears are limited due to wear and corrosion. For this reason, prevention of wear and corrosion is gaining more importance in terms of economy every passing day. Work is being done to remove these problems and to extend tool life and new materials are being produced. Instead of replacing the used materials with more expensive ones, only the surfaces are subject to wear, corrosion, is a more economical and practical approach. In this study, GGG50 Spheroidal Graphite Cast Iron surface is TiBC coated at different temperatures and times using box cementation technique. Thus, it is aimed to extend tool life with high hardness and wear characteristics. After the experiment, optical microscopy, scanning electron microscopy (SEM) and XRD analyzes, microhardness and abrasion tests were performed on the coating layer. Thus, coating parameters with optimum coating thickness and wear resistance were determined.