Tornalamada toolox 44 malzemesinin işlenebilirliğinin makine öğrenmesi aracılığıyla incelenmesi
An investigation the machinability of toolox 44 material in turning using machine learning
  1. Tez No: 935108
  2. Yazar: ERSİN ORHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RÜSTEM BİNALİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Talaşlı imalat ya da talaş kaldırma şeklinde bilinen teknik en önemli metallere uygulanmakta olan en yaygın üretim şeklidir ve malzemenin yüzeyinden geleneksel şekilde kesici takımlar ile talaş şeklinde parça kaldırıp hedeflenen son geometrinin verilmiş olduğu işlemlerdir. Deneysel çalışmada, Toolox 44 çeliği kullanılarak tornalama yöntemi ile kuru ve MMY ortam şartlarında işlenebilirlik deneyleri yapılmıştır. Toolox 44, ölçülmüş ve garanti altına alınmış mekanik özellikleriyle tedarik edilen, sertleştirilmiş ve temperlenmiş bir takım ve mühendislik çeliğidir. Ön sertleştirilmiş ve kullanıma hazır olarak tedarik edilmesinin arkasındaki ana fikir bizlere zaman kazandırmaktır. Düşük maliyet ve risklerle beraber mükemmel işlenebilme kabiliyetiyle de işleme zamanından tasarruf sağlamaktadır. Dünyanın en sert ön sertleştirilmiş takım çeliğiyle çalışmak bizlere çok geniş bir uygulama alanı için basit çözümler sunmaktadır. Deney sırasında kullanılan Toolox 44 sıcak iş takım çeliği kesme uzunluğu 400mm, çapı 50 mm olarak alınmıştır. Yapılan deneyler torna tezgâhın da gerçekleştirilmiştir Kesici takım olarak TiC kaplamalı karbür takımı kullanılmıştır. Her deney sırasında yeni kesici takım kullanılmıştır. Bu çalışmada, Toolox 44 çeliğinin işlenmesinde kesme hızının, ilerleme miktarının ve talaş derinliğinin kesme kuvvetine, sıcaklığa ve yüzey pürüzlüğüne etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmada Toolox 44 çeliğine 65 ve 100 m/dk kesme hızları, 0,2 ve 0,4 mm/dev ilerleme miktarları, 0,5 ve 1 mm talaş derinlikleri ile kuru ve MMY ortam şartlarında tornalama işlemi uygulanmıştır. Deneysel çalışmada, kesme parametrelerin değişmesiyle birlikte kesme kuvvetlerinin ve kesme sıcaklıklarının ve yüzey pürüzlülüğünün azalan ve artan eğilimleri incelenmiştir. Çalışmaların neticesinde elde edilen her bir değer excel program vasıtasıyla grafiksel değerlendirmeye tabi tutulmuştur. Ayrıca incelenen parametreler makine öğrenmesi aracılığıyla analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The technique known as machining or chip removal is the most common form of production applied to the most important metals and is the process of removing parts in the form of chips from the surface of the material with cutting tools in the traditional way and giving the targeted final geometry.In the experimental study, machinability tests were carried out in dry and mql environment conditions using the turning method using Toolox 44 steel. Toolox 44 is a hardened and tempered tool and engineering steel supplied with measured and guaranteed mechanical properties. The main idea behind supplying it pre-hardened and ready for use is to save us time. It saves processing time with its excellent machinability along with low costs and risks. Working with the world's hardest pre-hardened tool steel offers us simple solutions for a wide range of applications. The cutting length of the Toolox 44 hot work tool steel used during the experiment was 400 mm and the diameter was 50 mm. The experiments were carried out on a lathe. TiC coated carbide tool was used as the cutting tool. A new cutting tool was used during each experiment.In this study, the effects of cutting speed, feed rate and depth of cut on cutting force, temperature and surface roughness in the machining of Toolox 44 steel were investigated experimentally. In the experimental study, turning operations were applied to Toolox 44 steel with 65 and 100 m/min cutting speeds, 0.2 and 0.4 mm/rev feed rates and 0.5 and 1 mm depths of cut in dry and mql environment conditions. In the experimental study, the decreasing and increasing trends of cutting forces, cutting temperatures and surface roughness with the change of cutting parameters were investigated. Each value obtained as a result of the studies was subjected to graphical evaluation through the Excel program. In addition, the examined parameters were analyzed through machine learning.